„Dříve jsme měli mužský tým, který pravidelně objížděl soutěže, mezi největší úspěchy patřilo druhé místo na Znojemské lize, pravidelně se také účastnil Třebíčské ligy. Občas mužstvo zavítalo také na závody extraligy. Bohužel v současné době nemá SDH Ohrazenice dostatečnou mužskou členskou základnu,“ řekl vedoucí nového družstva hasiček Přemysl Sovka.

A právě nízká členská základna mezi muži přivedla na svět nápad založit ženské družstvo. „Náš sbor nikdy neměl ženskou odnož, ale v současné době nám nahrává i to, že dorůstá mládež. Ženami by se zvýšil počet členů sboru a zároveň se podaří zapojit mladé do dění ve spolku a celkově do dění v obci,“ vysvětlil Sovka.

Najít ve vesnici sedm statečných žen se nakonec podařilo. „Hlavním požadavkem bylo, aby jim nechyběla chuť a nadšení sportovat,“ zmínila jedna z členek nového týmu Kristýna Doležalová. „Většina z nás se stejně už předtím angažovala v kulturním dění v obci, teď se to vlastně jen celkově provázalo,“ doplnila další členka Lenka Tomšíčková. „Snad jediným opravdovým kritériem bylo, aby dotyčná měla umět prohrávat, a to hlavně ze začátku,“ uvedla členka Petra Doležalová. „Aby se nezapomnělo, další požadavek byl, aby členka vlastnila alespoň jedny legíny,“ zasmála se nejmladší z členek Adéla Sovková.

Ženské družstvo plánuje začít s přípravou na sezónu v horizontu dvou týdnů. Poté začnou opravdové tréninky. „Jde především o to, aby se holky sehrály a měly jistotu při útoku,“ vysvětlil Sovka.

Ačkoliv jsou hasičkami jen chvíli, už plánují akce ve vesnici. „Před závody uspořádáme masopustní průvod v obci. Výtěžek pak použijeme na pořízení dresů pro nové družstvo,“ míní Sovka.

V plánu jsou ale i další akce. „Určitě chceme udržet tradici posvícení, které u nás připadá na začátek října. Doufáme, že se nám podaří obnovit tradici posvícenského zavádění s kapelou. Především starší spoluobčany, kteří se jinak neúčastní, to donutí vyjít z domů a zapojit se. Při posvícení je vidět ten nádech toho, že se to dělá pro všechny,“ řekla Pavlína Sovková starší, která pravidelně organizuje akce v obci.

Posvícenskou zábavu pořádají již několik let mužští členové SDH. „Je ještě brzy dělat nějaké velké plány, zatím je to vše ještě v plenkách, uvidíme, kdo bude moci obětovat kolik času a zda u toho členky vydrží. Začátek máme dobrý a velmi se nám snaží vyjít vstříc i starosta sboru Jaroslav Říha, který se snaží ženský tým podporovat,“ uzavřel Sovka.