Borovinští se dočkají supermarketu

„Definitivně jsme vyřešili majetkoprávní záležitosti,“ uvedl místostarosta Třebíče Miloš Mašek. „Budovy si mezi sebou rozdělili čtyři noví majitelé, komunikace zůstanou městu. Letos proběhne změna územního plánu,“ popsal.

První byty postaví příští rok

V bývalé fabrice vzniknou stovky nových bytů, kanceláře a široký komplex služeb. Počítá se se zdravotním střediskem, sportovišti, benzinovou stanicí a nákupním centrem.

„Příští rok budou ke koupi první byty. V plánu je kruhový objezd – ten zajistí plnohodnotný vjezd do areálu i do nedalekého učiliště. Budou osloveny obchodní řetězce. Zájemce zde postaví větší nákupní centrum s potravinami včetně dalšího sortimentu, jak je dnes běžné,“ sdělil Richard Horký, ředitel TTS a jeden ze čtyř investorů. „Pod plánovaným obchvatem by mohl být podchod. Ten by spojil starou Borovinu s novou čtvrtí. Děti by tudy chodily do školy a školky v ulici Bartuškova,“ naznačil Horký.

Ceny bytů budou přijatelné

Stávající tovární budovy nevyhovují dnešnímu stylu výroby. Jsou poschoďové a zásobování v nich je finančně mnohem náročnější, než v přízemních halách.

„Rozlehlé prostory jsou nesmírně variabilní. Ptáte se na styl, kterého se projekt drží? Nejstarší budovy z doby Budišovského budou mít charakter starého Londýna konce 19. století. Ty novější z 20. a 30. let dostanou vzhled industriálního funkcionalismu tak, jak ho ve své době viděl Vladimír Karfík, dvorní architekt Tomáše Bati. Kulisu dotvoří záplava zeleně všude kolem,“ dodal Horký.

A ceny bytů v téhle lokalitě? Nebudou o mnoho vyšší, než jaké jsou obvyklé v panelácích. Sdružení investorů předpokládá, že dá na trh sedmdesát až sto nových bytových jednotek ročně. Celkově by se jich mělo postavit pět až sedm set. Budovat se budou příštích zhruba osm let.