Ve dvou úsecích Třebíčska, a to z Náměště do Jinošova a z Okříšek do Zašovic, budou povinné zimní pneumatiky. Časové období? Od 1. listopadu do 30. dubna.


Dodatkovou tabulkou bude možné termín přizpůsobit aktuální situaci.


„Označení takového úseku není jednoduché. Nejde jen o jednu značku Zimní výbava a Zimní výbava – konec. Za každou křižovatkou se musí umístit další značka,“ informoval náměstek hejtmana kraje Vysočina Václav Kodet. Na jeden úsek jich bude zapotřebí hned několik, přičemž nejsou laciné.


Navíc řidičům bez zimní výbavy se musí tato část silnice předem avizovat, aby mohli včas odbočit nebo se otočit.


Vyhláška též upřesňuje hloubku vzorku na pneumatikách. „Osobní vozidlo má mít čtyři milimetry, vozidlo nad 3,5 tuny pak na hnacích nápravách šest milimetrů,“ uvedl šéf třebíčského dopravního inspektorátu Petr Dobeš. V případě sněhu a ledu mohou zimní pneu nahradit řetězy. Pokud ovšem byť na suché či jen mokré silnici bude hlídka dopravních policistů a nachytá řidiče s letními pneumatikami, přijde dotyčný o dva tisíce korun a připíše si bod.
Dvaadvacetiletý Třebíčan Vlastimil Doležal jezdí s Alfou Romeo. Ustanovení v silničním zákoně vítá: „Je to jedině dobře, myslím, že v zimě jsou zimní pneumatiky prostě nutnost.“


Především z Okříšek do Zašovic se často tvoří dlouhé kolony aut uvízlých v kopci. Obě nově značená místa se nacházejí v lokalitách, kde jsou často jedinou rozumně sjízdnou trasou.


A tak se dá očekávat, že někteří majitelé starších vozů už tudy nebudou vůbec v zimních měsících jezdit, protože do nového drahého obutí se jim nebude chtít investovat.


Na Třebíčsku už jiná značka přikazující mít nasazené sněhové řetězy platí, označuje úsek z Číchova na Jalovec. Celkově bude na Vysočině 155 dopravních značek za půl milionu korun upozorňovat na jedenáct kritických míst.

Značené úseky

Třebíčsko: Náměšť nad Oslavou – Jinošov; Okříšky – Zašovice
Jihlavsko: Bílý kámen – Větrný Jeníkov;
Pelhřimovsko: Humpolec – Krasoňov
Žďársko: Světnov – Herálec; Sněžné – Fryšava; Sněžné – Nové Město na Moravě; Ostrov nad Oslavou – Záseka; Jimramov – Nové Město na Moravě; úsek u Nyklovic; Velké Meziříčí - Dvory

zdroj: Krajský úřad