V minulosti poměrně úspěšně zastřešovala kulturní dění v Třebíči, poté krátce v Dalešickém pivovaru. Hanáčková mimo jiné působí jako třebíčská zastupitelka.

Kontakty máte pestré. Jaké novinky v kultuře tedy můžou Budějovičtí očekávat?

Tak teď v dohledné době se rozběhne budějovické kulturní léto, ponese název Kytka, což je anagram ze slova Rokytka. V jeho rámci třeba přijede Karel Čáslavský, který ze své historické maringotky bude každý večer po setmění promítat populární české oddechové filmy, a to od 7. do 14. července v areálu letního kina. Určitě v rámci možností podpoříme červencový festival Proti proudu.

Tam je jedním z organizátorů bývalý ředitel Besedy Aleš Bouchal.

Naše vztahy jsou naprosto korektní, Beseda má možnosti, jak být této akci nápomocná. Rádi to uděláme.

A měsíc srpen?

Tak tam na 1. až 3. srpna chystáme novinkové historické slavnosti Schaumburské manévry. Měly by vycházet z historie města. Nádvoří zámku se promění v městečko z období třicetileté války. Využijeme vlastní půjčovnu krojů a kostýmů k výbavě účinkujících, bude i noční průvod. Na konci měsíce, tedy 29. a 30. srpna určitě potěšíme ty, co mají rádi pivo a zábavu v tom duchu, poprvé proběhnou na náměstí Míru Pivní slavnosti.

Zaujala mě zmínka o letním kině, pokud vím, zázemí je ve špatném technickém stavu. Povedlo se vám vedení města přesvědčit, aby se něco začalo v tomto dít?

Tak letní amfiteátry obecně začínají být opět velmi populární a Budějovice jeden takový v samém středu navíc na krásném místě mají. Začíná se v něm už opravovat elektřina. Je ještě třeba zrekonstruovat záchodky, lavičky, hlediště. Bylo by ideální, kdyby příští rok bylo hotovo.

Co podzimní kulturní akce?

5. září přijede zahrát Hradišťan, 28. září pořádáme Svatováclavské slavnosti a jako pecka na závěr dorazí 15. listopadu oblíbení Eva a Vašek. To ale není všechno. Rádi bychom zavedli jako tradici divadlo jednoho až dvou herců, je to zajímavé a ekonomicky únosné. Jako první se představí už na podzim místní rodačka Eliška Balzerová se svým velmi populárním kusem Můj báječný rozvod.

Zvítězila jste ve výběrovém řízení. Na jak dlouho máte pracovní smlouvu?

Mě Rada města jmenovala s právem kdykoliv mě zase odvolat. Takže klasickou pracovní smlouvu nemám.

Předchozí ředitel se snažil pracovat s velmi omezeným rozpočtem, radnici musel dokladovat doslova každou korunu. Jak vy předpokládáte, že se s takovými podmínkami vypořádáte?

Tak pokud bych musela neustále do puntíku někomu něco zdůvodňovat, to by mi asi nezbývalo moc času na práci, kvůli které tu doopravdy jsem. Kultura něco stojí a my se samozřejmě budeme snažit získat finanční prostředky mimo městskou dotaci, například prodejem reklamy nebo pronájmy prostor ke komerčním akcím. Naději také vkládám do spolupráce se sponzory.

Vyrojily se spekulace o vašem odchodu z Dalešického pivovaru, vy se k tomu nechcete vyjadřovat. Přitom pivovar pod vaším vedením nabízel dobrou kulturu. Neškodíte si, že o svých důvodech mlčíte?

Já jsem tento svůj krok, tedy odchod, velmi zvážila a nechci dávat nějaká vyjádření, je to pro mě uzavřená kapitola. I když si možná, jak říkáte, škodím. To je mé rozhodnutí, dívám se dopředu a už se těším na práci v Budějovicích, mám co nabídnout, především své zkušenosti.

Je něco, co vás na tomto novém prostředí pozitivně překvapilo?

Určitě dnes už nevídaný bohatý spolkový život. Tady lidi neuvěřitelně drží pohromadě. To je skvělé. A já z toho můžu čerpat. Když jsem v Třebíči například potřebovala na akci účast trubačů, za velké peníze mi přijeli profesionálové odjinud. Tady amatérští trubači z řad místních odvedou stejně kvalitní práci. Jsou tu divadelní ochotníci, taneční soubory, pěvecké sbory, fotografové, se všemi bych časem chtěla spolupracovat.

V kolika lidech teď bude budějovická kultura vznikat?

Když to sečtu a přidám i pracovnici informačního centra, tak v osmi.

A investiční plány?

Bude pokračovat rekonstrukce Besedy, letos od střechy, na což už starosta Bařinka sehnal 15 milionů korun. Pokud radnice uspěje se žádostí o dotaci, přijde šedesátimilionová injekce, za kterou se udělá vnitřní rekonstrukce této budovy.

Studujete vysokou školu. Kterou a jak žena ve středním věku zvládá takový zápřah?

Právě končím bakalářské studium na Filosofické fakultě MU v Brně, obor Sdružená uměnovědná studia - teorie a dějiny umění a kultury. Součástí je například předmět management v kultuře, což se mi do praxe velmi hodí. Co se týká zápřahu, neměla bych to moc říkat, ale studium mi jde překvapivě lehce. Asi proto, že mě studijní témata moc baví. Proto také chci pokračovat v magisterském oboru.

Plánujete vůbec na letošek letní dovolenou, třeba mořské pláže?

To bych se unudila. Když dovolená, tak možná týden v září, Šumava a kolo.


Jaromíra Hanáčková, nar. 49 let
Vzdělání: Střední knihovnická škola v Brně
Praxe:
1984 – 91 Kulturní a vzdělávací zařízení města Třebíče (KVZ), vedoucí střediska na ul. Kpt. Jaroše, Třebíč
1991 – 95 podnikání - obchod s textilní galanterií
1996 – 2001 Městský úřad Třebíč, vedoucí oddělení vnějších vztahů
2001 – 2007 KVIZ Třebíč, ředitelka
2007 Pivovar Dalešice, ředitelka
Od 24. 4. 2008 MěKS Beseda Moravské Budějovice, ředitelka
Stav: rozvedená, tři děti, tři vnoučata