Rudolf Straka začínal na náměšťské základně v roce 2008 poté, co se tam rozhodnutím vlády přesunuli vrtulníkáři z Přerova do tehdy ještě smíšeného výcviku s piloty proudových letounů. Sám je totiž původně pilot vrtulníku. Velitelský post celé základny převzal při slavnostním nástupu 1. července u příležitosti Dne ozbrojených sil České republiky.

Bohatá praxe i mise

Velitel vzdušných sil Hromek při této příležitosti mimo jiné zmínil, že je Straka dlouholetý důstojník s bohatou praxí ve velitelských funkcích. „Je to velmi zkušený člověk, který plnil úkoly v zahraničních misích a rovněž ve strukturách NATO. Chtěl bych mu popřát mnoho sil a mnoho pracovních úspěchů ve funkci velitele 22. základny vrtulníkového letectva. Plukovníkovi Svobodovi děkuji za velmi dobrou práci, kterou odvedl ve své dosavadní funkci,“ řekl.

Hasičská oslava. Ilustrační foto.
Hasiči z Kramolína slaví 110 let sboru

Jak nový velitel Rudolf Straka Deníku sdělil, žádné velké personální zemětřesení na základně nechystá, ani toho není zastáncem. Pokud nějaké odchody nastanou, způsobí je podle jeho slov zřejmě přirozený karierní vývoj či běžná fluktuace. Naopak základna není na sto procentech obsazenosti, někteří specialisté zde najdou uplatnění.

Odcházím bez hořkosti

Odcházející velitel Miroslav Svoboda uvedl, že bude ještě tři měsíce na pozici zástupce velitele, kterou posléze předá. Zatím se přesně nerozhodl, kam po odchodu do zálohy zamíří. Nabízí se mu práce v soukromém sektoru v oblasti propojené s armádou i mimo. „Odcházím bez hořkosti a z vlastního rozhodnutí, přičemž jsem byl požádán, abych ještě zůstal. Považuji se za patriota náměšťské základny. Armáda má být z mého pohledu dočasným zaměstnáním, protože je to náročné. Má se udržet v dynamickém vývoji,“ uvedl a jedním dechem dodal: „Když slyším, že strašně často měníme velitele základen, nemyslím si to. Jsem přesvědčený, že je to přesně, jak má být. Zakonzervovaný stav není dobrý. Nová krev má dostat šanci.“

Oprava ulice -  ilustrační foto
Radnice mění plány na úpravy ulic podle návrhů místních obyvatel