Autorskou dvojicí, u které kniha vznikla, jsou Klára a Honza Smolíkovi. Jan Smolík je také autorem obrazů v třebíčské expozici a knihu ilustroval. Texty však musely vzniknout úplně nové. „Nemohla jsem vzít texty z této výstavy. Protože knížka se čte jinak. Ta musí mít příběh," řekla Klára Smolíková.

Hlavní hrdina se jmenuje Čeněk a pochází z vesničky Strachotín. To na první pohled nevypadá moc třebíčsky. Že knížka skutečně vypráví příběh Třebíče, dokazují názvy kapitol, jako jsou Třebíč v lese třebečském či Bazilika v cukuletu postavená. „Já jsem nejdříve chtěla, aby to bylo obecně o jakémkoli městě, ale Třebíč se tam zkrátka probila," vysvětlila Klára Smolíková. Čeněk je sice klukem z vesnice, ale hned na začátku potká skupinu lidí, kteří zakládají město. „Hledají vhodné místo. A tady jsme si pomohli právě Třebíčí, protože jsme na místě, kde stál klášter. A to bylo výhodné místo pro založení města. Čeněk pozná holčičku Zdeňku. Ta je dcerou stavitele, který město navrhuje," popsala Klára Smolíková.

Knížka je pomůckou pro pátrání po historii našich měst. Přestože je inspirována Třebíčí, jde o univerzálního průvodce. Děti se společně s rodiči či prarodiči dozví: Že tu města nejsou odjakživa. Jak se jejich podoba i rozloha měnila. Proč se stavěla radnice a jaká měla práva. V jakém městě žil ctihodný měšťan i které řemeslníky bychom ve městě potkali před pěti sty lety a které pouze před jedním stoletím.

Knihu doplňují obrázky a ilustrace Honzy Smolíka. „Mně by přišlo fajn, kdyby děti bavily knížky, které mají poučovat. Proto se je snažím nakreslit tak, aby byly legrační. Aby to děti zaujalo a bavilo," řekl Smolík.

Knihy pro Třebíč

Pro autorskou dvojici Smolíkových to není první kniha. Publikace Jak se staví město je třetí částí volné série popularizující historii. Právě před rokem se na stejném místě jako včera křtila kniha Řemesla inspirovaná rovněž Třebíčí.

„Mám děti, které teprve začaly chodit do školy, takže ještě neumí číst. Ale obrázky sledují. Když jsme šli v létě přes náměstí, tak jsme na vratech knihkupectví uviděli obrovský plakát na tuto knihu. Děti na mě hned: Tati, tatínku, to je stejné, jako máme doma. Okamžitě poznaly, že obrázky jsou stejné, jako u knížky, kterou už máme doma. Hned na místě jsem musel slíbit, že jakmile vyjde, tak ji koupíme," řekl místostarosta Milan Zeibert, který pomáhal knihu křtít.