V kádi se koupe krásná mladá žena, která si potichu prozpěvuje. Filmoví fanoušci mají jasno – to je scéna z legendárních Postřižin a v nich Magda Vášáryová coby paní sládková, která dokáže svým půvabem okouzlit každého muže. Postřižiny se natáčely v Pivovaru Dalešice, který inovoval svou prohlídkovou trasu v Muzeu pivovarnictví. A právě s paní sládkovou, tedy Maryškou, se návštěvníci potkají. A dokonce budou i svědky její koupelové scény.

Prohlídkou ale neprovází „pouze“ Maryška, nýbrž i další protagonisté Postřižin. Nikoli však naživo. Postavy se totiž promítají na stěny. „Jsou to herci z ochotnického souboru v Dalešicích. Konkrétně pana sládka, který zde vystupuje nejčastěji, ztvárnil David Pelán. Ale Maryška je výjimka. Tu si zahrála Iveta Maurerová, která pracuje i v České televizi,“ vysvětluje Klára Polehlová z administrativy pivovaru.

Původní dřevěné potrubí, které svádělo vodu do kašen před vznikem moderního vodovodu.
Třebíčský vodovod má 135 let: dřív lidé pili vodu z kašen, napájely i dobytek

Novinkou prohlídky je, že ji návštěvníci projdou zcela bez průvodce. „Průvodkyně zcela na začátku na tabletu vše spustí a následně odejde. Lidé pak sledují výklad v podání pana sládka,“ říká Polehlová a zapíná expozici. Vše potemní a vzápětí se ozve mužský hlas.

Pan sládek následně vezme návštěvníky i do patra, kde se dříve neprovázelo. Zde je kinosál, kde se promítá krátký snímek o historii i současnosti pivovaru. V záběrech se prolínají jak ochotníci, tak i opravdoví zaměstnanci. A také moderní rozvoz piva s tím dřívějším, za pomoci pivovarských valachů. „Ty nám pro natáčení dodali z nedalekého Krokočína. Na výběr nám dali z více koní i vozů. Ta práce na filmu a vlastně na celé přípravě nové trasy byla opravdu jedna radost,“ vzpomíná Polehlová.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Inovovaná expozice cílí na mladší generaci. „Kdyby měli jen toho průvodce, neodnesou si z toho tolik jako z těch vizuálních zážitků. Navíc slyšíte i zvuky strojů, takže si lze lépe představit, jak asi pracovaly. Lze navíc předpokládat, že mladí postupně nebudou znát fenomén Postřižin,“ objasňuje Polehlová s tím, že novinky v expozici už zhlédli právě i žáci z vyšších ročníků základních škol a studenti středních škol.

„Moc se jim to líbilo. Hlavně kouřící kotel. A samozřejmě také koupající se Maryška,“ směje se Polehlová.