VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nošení vody je v Essumbě ženská práce

Essumba /SERIÁL O KENI/ - V Essumbě se vodou šetří. Vodu tam totiž nedostanete otočením kohoutku. Žádné vodovody ani kanalizace tu nejsou. Voda se skladuje doma ve velkých barelech. Když prší, barel se jen vystaví ven pod střechu a nachytá se dešťová voda. Když neprší, musí se k prameni.

18.10.2011
SDÍLEJ:

Stánek na křižovatce.Foto: Filip Rosenkranc

Z Jacobova doma se může jít pro vodu ke dvěma pramenům vzdáleným pět až deset minut. „Když neprší, chodím pro vodu každý den,“ říká Grace, moje paní domácí. Když jde Grace pro vodu, bere si dva kanystry, dvacetilitrový a pětilitrový. Po naplnění kanystrů u pramene si z kusu látky smotá kolečeko, dá si ho na hlavu a na něj naloží větší kanystr. Ten už pak nemusí vůbec držet, do ruky vezme menší a může vyrazit zpátky. S dvaceti kilogramy na hlavě a pěti v ruce, elegantně kráčí do kopce domů. Aby člověk dostal představu, stačí si uvědomit, že balík šesti minerálek váží devět kilo. „Kde jsem bydlela dřív, mohla jsem jít pro vodu i desetkrát, ale tady je voda daleko, jdu třikrát a už jsem velmi unavená,“ dodává Grace.

Běloch s kanystry

Věděl jsem, že chození pro vodu bývá v Africe typicky ženská práce. Když můj druhý den v Essumbě Grace vyrážela pro vodu, nabídl jsem jí pomoc. Zdálo se, že nechce, abych šel, že se prý blíží déšť. Nakonec jsem ale dostal dva kanystry a vyrazili jsme. Lidé, co nás po cestě viděli, se smáli, děti se k nám vesele připojovaly.

Na vesnici se drby šíří rychle. Hned další den mi ve škole říkali, že teď budou ženy po svých mužích chtít, aby taky chodili pro vodu, když pro ni může jít i muzungu (svahilsky běloch). Tomu ale moc nevěřím, rozdělení mužských a ženských rolí je součástí místní kultury a jen tak se nezmění.
Kromě žen chodí pro vodu i děti. Když jsem šel s Grace pro vodu další den, u pramene jich zrovna několik bylo. Něco říkali Grace svahilsky. Později mi řekla, že se jí smály, že je líná, že s ní musím jít pro vodu i já.

Tady je prostě nemyslitelné, aby pro vodu šel muž. Vychází to z místní tradice, kdy muž pracuje a živí rodinu, zatímco žena se stará o domácnost. Systém ale přetrvává, i pokud pracuje také žena. „U nás v rodině chodím pro vodu jenom já. Kdyby mi chtěl manžel pomoc, odmítla bych,“ říká učitelka v Essumbě Dory.

Rodina, kde žiju, je hodně specifická, Grace totiž pracuje a Jacob je nezaměstnaný. Zároveň se ale snaží aspoň částečně odbourávat zažité stereotypy a v domácnosti pomáhá. „Když žena nemá čas dojít pro vodu, dá mi 60 šilinků, abych přes den najmul jinou ženu, aby vodu přinesla,“ říká Jacob a dodává: „Já ale vodu donesu sám, Grace se pak diví, kde se vzala voda, když peníze stále mám,“ dodává Jacob. Lidé si o něm myslí, že s ním není něco v pořádku, ale jemu to nevadí.

Velké prádlo

Neděle bývá jediný volný den a tak se chodí prát prádlo. Je to jedna z dalších ženských prací. Ženy se schází u pramene se svými lavory, pytli špinavého prádla a mýdly. Při první příležitosti jsem vyrazil prát taky. Slunce pálí silně už od rána, není to žádná slast. Já jsem toho naštěstí se svým úsporným režimem moc nezašpinil a asi za půl hodiny jsem měl hotovo. Ženy, které perou pro celou rodinu za celý týden, zůstaly u pramene ještě mnohem déle.

Pitná voda a hygiena

A jak je to tady s pitnou vodou? Místní často pijí vodu, tak jak je, voda z pramene se tváří jako čistá, dešťová voda také. Většina vody se stejně převaří, ať už k jídlu nebo na čaj. Do každé domácnosti v Essumbě před pár lety přišla jakási dobročinná organizace a nainstalovala tu čistič vody. Tím voda proteče a měly by se odstranit mechanické nečistoty. Takovou vodu piju u Jacoba, v jeho rodině se čistič používá. Není tomu tak ale všude.“ Tu vodu jsem pila celý svůj život a přežila jsem,“ prohlašuje Jacobova šestadevadesátiletá maminka. To nám přišlo celkem vhod, protože jsme si její čistič mohli vzít, když se ten náš rozbil.

S vodou musím zmínit i hygienu. U Jacoba se všichni myjí každý den večer, pod rouškou tmy na své zahradě. Já se „sprchuju“ ráno, vždy si vlezu do luxusního venkovního sprchového koutu s rozhledem po okolí, ze dvou kanystrů si do lavoru namíchám tak akorát teplou vodu a ošplouchnu se. V něčem je to lepší než ve městě, kde občas přestane téct voda. Tady neteče voda vůbec, takže se počítá se vším, včetně ohřátí vody na ohni.

No a jak to chodí na místních toaletách? Z venku vypadají podobně jakou naše kadiboudy, jen s tím rozdílem, že vevnitř není nic kromě díry v podlaze. Hledali byste tu marně i toaletní papír, hodí se mít vlastní zásoby. Děti si prý místo papíru vždy utrhnou listy jakési rostliny. Znají tu správnou, která nepíchá. Na záchodech je vždy ale hezky čisto. Taky se nemusíte bát, že byste tam byli sami, vždy tam s vámi bude některé z oblíbených zvířátek: pavouci, brouci všeho druhu, kobylky, případně i myška.

Na závěr vodního článku bych chtěl zdůraznit, že to jsou všechno moje zážitky převážně z Essumby, takže nelze dělat závěry typu: V Africe nikde neteče voda a ženy tak musí chodit k prameni. V jiných vesnicích to může být jinak, ve městech to je jinak, v ostatních státech to může být jinak. Ale na druhou stranu i tohle je Afrika.

Seriál o Keni

Filip Rosenkranc je vysokoškolský student z Třebíče, který se rozhodl, že se vypraví do Keni. Tam bude dva měsíce pracovat ve škole v odlehlé vesničce Essumba, kde nemají elektřinu.
Deník vám budem přinášet seriál o jeho cestě.

FILIP ROSENKRANC

18.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení