Nejrizikovějším úsekem v kraji je silnice druhé třídy mezi Pocoucovem a Trnavou severně od Třebíče. „Na části silnice dlouhé necelého tři a půl kilometru ve sledovaném období došlo k sedmadvaceti srážkám vozidel se zvěří,“ sdělila Olga Pásková, která v poslední říjnový den informovala o aktuálním stavu s tím, že nejhorší je úsek dlouhý 188 metrů, na kterém bylo střetů se zvěří rovných deset.

Riziko střetu se zvěří vždy výrazně stoupá se změnou z letního na zimní čas. „Odpolední dopravní špička se skokově přesouvá do pozdějších hodin, kdy jsou již více aktivní zvířata, následkem bývá významný nárůst střetů motorových vozidel se zvěří,“ upozornil Michal Bíl, expert na problematiku srážek se zvěří z Centra dopravního výzkumu.

Část vizualizace obchvatu Třebíče
Děti Země se soudí kvůli obchvatu Třebíče. Starosta: Terorizují veřejný zájem

Celoročně je dle pojišťovny nejvyšší riziko střetu se zvěří kolem dvaadvacáté hodiny, na podzim to ale bývá jiné. „Z našich statistik jasně vyplývá, že riziko střetu se zvěří je nejvyšší dvě hodiny po západu slunce a hodinu před jeho východem. Jsou to právě ranní hodiny, kdy počet střetů s vozidlem na podzim roste až čtyřnásobně,“ upozornil Patrik Nauš z Generali České pojišťovny.

Srna index pracuje s počtem nehod zaneseným v policejních statistikách, výší škod na majetku, zdraví i životech. „Dává je do souvislosti s rozsahem silniční sítě v krajích a okresech. Data jsou tak mezi sebou porovnatelná,“ uvedla Pásková a pokračovala: „Od letošního dubna do září evidují policisté na silnicích v kraji 1017 střetů vozidel se zvěří. Škody za ně přesahují 58 milionů korun.“

Dle statistik byl letos celorepublikově i na Vysočině počet nehod prakticky stejný jako loni, škody ale byly o deset procent vyšší. Stoupají totiž ceny materiálů, náhradních dílů i práce v servisech. V kraji na pomezí Čech a Moravy bylo loni o dvanáct nehod více, letos jsou ale škody o šest a půl milionu vyšší. Jsou přes osmapadesát milionů korun.

Výše škod na zdraví, životě a majetku v kraji Vysočina (v Kč)

Pelhřimov  13 363 100
Jihlava  12 614 500
Žďár nad Sázavou  11 330 900
Třebíč  10 806 500
Havlíčkův Brod  10 013 200
Kraj Vysočina  58 128 200
Zdroj: Srna index