Diváci se mají na co těšit. „Hlavním motivem nočních prohlídek bude opět poslední šlechtický rod Wraždů z Kunvaldu, který na zámku pobýval. Letos se rodem budeme zabývat od konce 19. století, kdy zámek získali do svého vlastnictví a bude se jednat o průřez až do roku 1948, kdy byl zámek znárodněn a šlechtický rod musel odejít. Představíme jejich život na zámku, kdy například v okolí pořádali velké hony a v příběhu se dozvíme i něco o potomcích šlechtického rodu Wraždů.

Jádrem prohlídek bude smrt syna majitele zámku, který padl během 1. světové války. A to je podstatná informace, kterou by si návštěvníci měli odnést, protože jeho smrtí byl přerušen rod Wraždů,“ řekl průvodce zámku v Polici David Chvátal.
Smrtí posledního potomka to ale neskončí. „Pokračovat budeme až do roku 1948, a budeme se snažit poukázat i na to, co tady bylo za minulého režimu, kdy byl vlastně celý mobiliář zámku buď rozvezen na ostatní státní zámky, nebo se nábytek rozprodával a zbytek byl rozkraden. Představíme historii zámku, což může být pro někoho i dráždivé, třeba i kvůli zmíněnému rozprodávání nábytku. Připomeneme i důležitá data,“ odtajnil Chvátal.

Lidé, kteří by měli o noční prohlídku v Polici zájem, by neměli váhat. „Na prohlídky volná místa zatím ještě jsou, ale začíná se nám to plnit a každou chvíli někdo volá a zamlouvá si místa. Zatím máme nahlášených sto lidí, loni jsme měli 180 návštěvníků,“ sdělil Chvátal. Rezervace míst na noční prohlídku je možná buď na emailu zamek.police@seznam.cz nebo na telefonním čísle 568 445 033. Vstupné pro dospělého je sto korun, pro děti polovic. Prohlídky budou probíhat v intervalech 45 minut a přednost budou mít rodiny s dětmi.

Zámek si letos pochvaluje i návštěvnost. „Turistická sezóna je výborná, až výjimečně úspěšná. Tolik lidí jako letos jsme ještě neměli. I s nočními prohlídkám to vypadá, že bychom mohli mít 3000 návštěvníků za sezónu, což nikdy nebylo. Návštěvnost oproti loňsku výrazně vzrostla, a to už loni byla extrémně úspěšná,“ pochvaloval si Chvátal.

Nic ale na zámku nenechávají náhodě a už připravují novinky na příští sezónu. „Do vojenského muzea přibydou výstavní exponáty a zatím to vypadá, že by se návštěvníci mohli dostat i do dalších místností zámku, které momentálně prochází opravou a rekonstrukcí. V úvahu připadá i zpřístupnění zámeckých sklepů a pokud se najdou peníze, tak plánujeme také rozšířit expozici motorek,“ prozradil Chvátal.

Ivana Říhová