VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nic jim není, soudí často o neslyšících lidé

Třebíč - Oldřich Čenkovic je vitální starší pán, důchodce. Přes svůj věk, na který mimochodem nevypadá, má spoustu zálib a koníčků. V něčem se však od svých vrstevníků přece jen liší. Kromě různých neduhů, které v tomto věku trápí mnoho lidí, je nedoslýchavý.

8.10.2009
SDÍLEJ:

Neslyšící lidé jsou pořád sami, posteskl si Oldřich Čenkovic.Foto: Lenka Novotná

Za léta práce v hlučném prostředí a díky zálibě v létání došlo u pana Čenkovice k trvalému poškození sluchu, které si v konečné fázi vyžádalo nošení naslouchátka.


„Víte, když je někdo na vozíku nebo kulhá, je to hned na první pohled vidět. Lidé s vadou sluchu nejsou až tak nápadní. Častokrát jsem se setkal s názorem: jemu nic není, vždyť je zdravý, on jen neslyší. Jenže to právě není pravda. Neslyšící a nedoslýchaví lidé jsou v podstatě pořád sami, jejich postižení je až neskutečně izoluje od ostatních lidí. Pro tělesně postižené se toho dělá dost a je to samozřejmě dobře. Pro nás, kteří jsme „pouze“ neslyšící nebo nedoslýchaví, skoro nic,“ posteskl si Oldřich Čenkovic.


To vše by mohl změnit zákon o znakové řeči, který letos vešel v platnost. Dává lidem s vadou sluchu možnost vybrat si způsob komunikace. Zatím se, ale v praxi nijak výrazně neuplatnil. Úřady a instituce na neslyšící a nedoslýchavé nepamatují.


I když světlou výjimkou je třebíčský městský úřad. „Na odboru sociálních věcí máme hned tři pracovníky, kteří jsou schopni se znakovou řečí dorozumět,“ uvedla tisková mluvčí úřadu Irena Syrová.


Mladí přijdou


Pro všechny, kteří mají problémy se sluchem, uspořádala ve středu v rámci celostátního Týdne sociálních služeb třebíčská základní organizace Svazu neslyšících a nedoslýchavých Den otevřených dveří. Podívat se do klubovny nebo prohlédnout si tělocvičnu mohl každý; i ten, kdo nemá se sluchem žádné problémy, stačilo jen projevit zájem. Připraveny byly i informační letáky a rady v případě nějakého dotazu. Letos se třebíčská pobočka Svazu neslyšících a nedoslýchavých do této akce oficiálně přihlásila vůbec poprvé.


„Přesto, že je na Třebíčsku neslyšících a nedoslýchavých vcelku dost, těch, kteří se chtějí sdružovat je jen 16. Je nás málo, hlavně mezi mladými není zájem. Jenže přijde doba,, kdy i oni budou sami a rádi mezi nás přijdou. Ostatně, jak tak pozoruji dnešní mládež, nemám strach, že bychom mezi nimi za pár let nenašli nové členy. Hlasitá hudba pouštěná přímo ze sluchátek do uší nebo řvoucí auta na silnicích zanechají na sluchu své stopy,“ dodal Čenkovic.

Autor: Lenka Novotná

8.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Ilustrační snímek

Třebíč si připomene Mezinárodní den lidských práv

Spirituál kvintet měl vánoční koncert v chrámu sv. Markéty

Jaroměřice nad Rokytnou - Adventní a vánoční melodie a písně v podání skupiny Spirituál kvintet zazněly v jaroměřickém chrámu sv. Markéty.

Model Třebíče v roce 1835 město odkoupí

Třebíč – Co se na jaře nepovedlo, podařilo se v prosinci. Když v červnu chtěla firma Kapucín prodat městu za 1,2 milionu korun modely Třebíče z dílny místního modeláře Stanislava Vršky, zastupitelé pro to ruku nezvedli. Na prosincovém zasedání už ale měli většinový názor jiný a koupi svými hlasy podpořili.

Nově budou za psa platit i ti, kdo si nahlásí trvalý pobyt na radnici

Třebíč – Od ledna začne v Třebíči platit nová vyhláška o místním poplatku ze psů. Sazby se nemění, změny oproti minulosti ovšem jsou.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT