Závěje sněhu proměnily vánoční dům Václava Trunce v Chotovicích v opravdovou pohádku. Ve čtvrtek navečer je u domu docela klid, hlavní nápor návštěvníků je vždy v pátek a o víkendech. Dům vedle kostela zdobí letos přes 91 tisíc žárovek různých barev, od minulého roku přidal hned 16 tisíc žárovek.

Svítí dřevěný altán, historické sáně i jesličky. Ceny energií letí nahoru, ale Václav Trunec je zatím v klidu. „Platil jsem za ty dva měsíce asi o dvanáct tisíc víc oproti normálu. Teď je to ještě za staré ceny a co bude od ledna, se uvidí. Ještě čekám, co pošle ČEZ. Taky jsem četl, že má jít elektřina dolů,“ uvedl.

Luboš Křivánek proměnil svou zahradu ve vánoční pohádku
OBRAZEM: Jako z pohádky. Zahrada v Kutné Hoře se po setmění mění ve vánoční sen

Počítá, že tentokrát za svícení od první adventní neděle do Tří králů zaplatí zhruba 20 tisíc. A možná i více. „Vyšší částky by už byly moc,“ podotkl Trunec.

Zhasínat vánočně vyzdobený dům ale nechce, už letos mu před začátkem adventu volali lidé a ptali se, jestli bude svítit. Dům na kopci u kostela zdobí už 21 let a lidé se sem vrací každý rok. „Jezdíme sem vždy před svátky a ideálně, když je sníh jako dneska. Je to tady jako v pohádce. Byla by škoda, kdyby zhasnul,“ řekla Eva Tichá, která do Chotovic přijela s celou rodinou.

Počet žárovek:
LED – 67 214 kusů
klasické – 23 813
Celkem – 91 027
Úseky - 447
Trafostanice - 421

Kabely:
přívodní – 2 774,5 metrů
řetězy – 11 492,5 metrů
Celkem – 34 658 metrů
Prodlužovačky – 131 kusů, 491 metrů
Zásuvky – 651

Světlonoš z Chotovic začínal s žárovkami v oknech a za dvacet let vybudoval propracovaný elektrický systém, na který má několik plánků. Kabely už počítá na kilometry. Počet žárovek ho třikrát dostal do české knihy rekordů. Přijeli za ním reportéři z Reuters. O chotovickém domě plném žárovek psali novináři z USA, Itálie, Řecka, Bulharska, Filipín, Finska, Libanonu, Jihoafrické republiky, Austrálie, Malty, Kanady a dalších států.

Zimní pohádka v Chotovicích na Svitavsku. Václav Trunec na svém domě rozsvítil přes 91 tisíc žárovek.Zimní pohádka v Chotovicích na Svitavsku. Václav Trunec na svém domě rozsvítil přes 91 tisíc žárovekZdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Truncův vánočně vyzdobený dům se objevil také mezi 35 fotografiemi vánoční výzdoby z celého světa. Každou sezonu sem míří okolo 30 tisíc lidí. „Nepřekonávám rekordy ani nikoho jiného. Všechno dělám pro lidi a zakládám si na tradičních českých Vánocích,“ dodal Trunec.

Až do Tří králů

Vánočně vyzdobený dům v Chotovicích u Litomyšle na kopci vedle kostela svítí každý den od první adventní neděle do Tří králů, vždy od 16.30 do 22 hodin. V rámci úsporných opatření světly od 20 hodin rozsvěcuje Václav Trunec dům jen v případě, že jsou tam ještě návštěvníci. Od Tří králů do konce ledna rozzáří dům na požádání.

Vesnice nemá velké záchytné parkoviště, proto tu někdy vzniká chaos. Auta ale mohou stát na určených místech. „Neparkujte na silnici mezi Makovem a Chotovicemi. Parkovat lze v dolní části obce směr Nové Hrady, na místních komunikacích, u požární nádrže a na druhé straně a místech méně nebezpečných,“ informoval majitel domu návštěvníky na svém webu.

Ve Vánočním domě si člověk připadá v jako pohádce
Magické místo. Vánoční dům v Karlových Varech oslní svou výzdobou

O víkendech je možné parkovat na silnici směr Příluka. „O víkendech v době od 15.30 do 19 hodin dochází ke změně značení silničního provozu v obci a také v Příluce, a to z důvodu organizovaného parkování návštěvníků osvětleného domu a bezpečného pohybu po obci. V obci Příluka bude na křižovatce směrem do Chotovic u obecního úřadu značení Zákaz vjezdu. Do Chotovic se dostanete objížďkou přes Nové Hrady,“ upozornilo vedení Chotovic na obecním webu.