Z firmy Colas CZ odešlo začátkem roku na 49 zaměstnanců. „Od začátku letošní sezony jsme nabrali šestnáct lidí. Pokud bychom nabírali dál, tak to bude možná jen jeden nebo dva lidi. Situace ve stavebnictví je tady v kraji všude špatná,“ zamýšlel se vedoucí třebíčského provozu firmy Colas CZ Jiří Kárník.

Z akciové společnosti Outulný odešlo v závěru loňského roku 87 zaměstnanců. Jaká je tam situace dnes, přiblížil technicko-obchodní ředitel Dušan Bohdálek: „Většinu lidí nabíráme zpět, ale lze říci, že je tam zhruba dvacetiprocentní ztrátovost.“ I podle Bohdálka je situace ve stavebnictví nadále špatná vlivem nedostatku zakázek. Mírně optimističtěji vyhlíží zpětné nabírání zaměstnanců v Agstavu Třebíč, kde koncem loňského roku propustili 28 pracovníků.

„Přijali jsme 32 zaměstnanců, což je o čtyři více, než jich odešlo,“ vysvětlil ředitel Agstavu Třebíč Josef Klusáček. Ale ani on nevidí současnou situaci ve stavebnictví nijak růžově. „V současnosti se všechny zakázky soutěží podle ceny, což se projevuje v masakru cen. A to se projevuje na kvalitě. Napříč celým stavebnictvím se vleče vysoká míra pohledávek. Fenoménem této doby je neplacení faktur v termínu,“ zauvažoval Klusáček. Stavebnictví není jediný obor, který se potýká s problémy při nabírání zaměstnanců zpět.

I zemědělci přibírají

Přes dvacítku zaměstnanců propustili na konci loňského roku v ZD Výčapy a také ZD Kožichovice. Ze ZD Budišov odešlo dokonce přes třicet zaměstnanců. Aktuální situaci nastínil předseda ZD Výčapy Jaromír Dobeš: „Už jsme některé zaměstnance přijali. Nabíráme zhruba počet, který jsme propustili.“ K důvodům zmínil: „Máme teď hodně stavebních prací, hodně investujeme.“

Na Třebíčsku nezaměstnanost počátkem roku stoupla. V lednu tam bylo přes osm a půl tisíce nezaměstnaných, křivka míry nezaměstnanosti překročila čtrnáctiprocentní hranici, což bylo naposledy v roce 2005.

Koncem minulého měsíce se míra nezaměstnanosti na Třebíčsku snížila o pouhých 1,7 procenta. Bez práce tak v třebíčském okrese bylo stále kolem sedmi tisíc lidí.