Číslo 8,8 procenta je ve srovnání s celostátním průměrem stále velmi vysoké

„Já bych řekl, že ekonomika teď jede a čísla jsou lepší i díky tomu,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Třebíči Vojtěch Vymětal. „Žádné větší propouštění nám nikdo nehlásil,“ ubezpečil.

Průměr je stále horší

I tak je třebíčská číslo 8,8 procenta vysoké ve srovnání s celostátním průměrem. Odborníci z Patria finance uvádí 6,4 procentní nezaměstnanost v ČR s dobrou prognózou. Do konce roku by měla klesnout pod hranici šesti procent. To je nejlepší stav za posledních osm let. Na Třebíčsku jsou na tom stále nejhůř mikroregiony Jaroměřicko a Moravské Budějovice. Okříšky a Budišov si naopak vedou celkem dobře. Nabídka volných pracovních míst roste v celé republice. Mnohá z nich ovšem vyžadují i příslušnou kvalifikaci.

Rekvalifikace je řešení

Existují dva typy rekvalifikací prostřednictvím pracovního úřadu. Buď jsou to ty běžné, jako počítače, administrativa, sváření nebo třeba řidičský průkaz na nákladní automobil – ty jsou financovány jako takzvané projekty EU. Uchazeči o zaměstnání pak po dobu trvání kurzu pobírají o deset procent vyšší podporu. Také se může stát, že si někdo vyhlédne místo, které vyžaduje určitou specializaci. Úřad práce v Třebíči osloví své soukmenovce v širším okolí a ti mu pošlou nabídku vlastních rekvalifikačních kurzů vhodných pro tuto situaci. Třebíčští ji vyhodnotí a ta, která vyhovuje poměrem ceny i dojezdnosti, zvítězí. V tomto případě je plátcem právě třebíčský úřad.

„Třeba svářečský kurz je velmi oblíbený. Jsou s ním ale i problémy,“ poznamenal Vojtěch Vymětal. „S velkou vervou se do něj někteří pustí. Ale pak si tuhle práci zkusí v reálu a už je tam nikdo víc nevidí. Je asi lepší dopředu zvážit to, jak moc chci pracovat,“ řekl.

Volná místa nehledejte jen na Úřadu práce

Když už někdo o práci přijde, není „pracák“ jediným spasitelem, i když v současnosti nabízí 988 způsobů, jak přijít k výplatě. Mnohé firmy mají vlastní politiku zaměstnávání a přeškolování nových lidí. Je rozumné pravidelně sledovat kolonku výběrová řízení u větších subjektů v okolí.