Z okolních okresů je na tom hůře pouze Znojemsko, kde je nyní nezaměstnanost 12,1 procenta.

„Lidí bez práce začátkem roku přibývá vždy. V zimě totiž končí sezonní práce a také pracovní smlouvy na dobu určitou," okomentovala stav mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipiová.

Nezaměstnaných bylo na Třebíčsku k 31. lednu 8 160. Oproti loňskému lednu je to nárůst o dvě stě šedesát lidí. Přitom volných míst nabízí úřad práce pouze 180. Na jedno volné pracovní místo tak připadá téměř pětačtyřicet uchazečů. V tomto ukazateli patří region do první desítky.

Práci těžko hledají šičky i maminky

Dobrou zprávou však je, že oproti loňskému lednu se podařil tento počet snížit. V té době připadalo na jedno místo 60 lidí a Třebíčsko v této statistice kralovalo celé republice.

Největší zájem ze strany zaměstnavatelů je podle mluvčího krajského úřadu práce Miloše Zaufa o technické obory ze stavebnictví a strojírenství. „Firmy ovšem hodně hledají také obchodní zástupce, realitní makléře, administrativní pracovníky, všeobecné účetní a poptávka je také po ostraze a lékařích," informoval Zauf.

Práci obtížně hledají dlouhodobě nezaměstnaní a uchazeči se základním vzděláním. Problém mají i lidé starší padesáti let, maminky starající se o děti do šesti let a zdravotně postižení.

„Nejmenší zájem na trhu práce je také o číšníky a servírky, kuchaře, prodavačky, švadleny a šičky či automechaniky, autolakýrníky, autoelektrikáře a řidiče nákladních vozů," dodal mluvčí úřadu práce.