Podle včerejších údajů Ministerstva práce a sociálních věcí se situace zhoršila ve všech pěti okresech Vysočiny. Nejvyšší růst nezaměstnanosti vykázalo Jihlavsko.

„V nejbližším období očekáváme zpomalování růstu nezaměstnanosti,“ řekl analytik jihlavského úřadu práce Pavel Literák. Pracovní místa by měla postupně přibývat díky zahajování sezonních prací.

Na Jihlavsku se míra nezaměstnanosti zvýšila o 0,4 procentního bodu na deset procent. Pelhřimovsko, Žďársko a Třebíčsko vykázaly v lednu shodně růst o 0,3 procentního bodu. Na Havlíčkobrodsku stoupla nezaměstnanost oproti prosinci o dvě desetiny. Pod deseti procenty se nezaměstnanost udržela pouze na Pelhřimovsku, kde činí 8,1 procenta.

Nezaměstnanost na Vysočině teď stoupala čtyři měsíce za sebou. Největší růst nastal v prosinci, kdy v kraji přibylo 4 833 nezaměstnaných, což způsobilo zvýšení míry nezaměstnanosti o 1,8 procenta. Velký příliv lidí na pracovní úřady tehdy způsobila i novela zákona o zaměstnanosti, kvůli níž platí pro lidi bez práce od Nového roku přísnější podmínky. K růstu nezaměstnanosti na přelomu roku přispívá tradičně také ukončování sezonních prací a propouštění ve firmách.

Tradiční důvody

Důvody propouštění jsou podle Literáka stejné jako každý rok. „Ukončování pracovních poměrů na dobu určitou, redukce pracovníků ve firmách ke konci roku a pozastavení nástupu nových pracovníků,“ vyjmenoval Literák. Doplnil, že zaměstnavatelé přibírají pracovníky většinou až v novém roce.

V lednu přibyly v kraji dvě stovky volných pracovních míst a na konci minulého měsíce jich úřady práce evidovaly celkem 1 117. Nejobtížněji hledají práci lidé na Třebíčsku. Na jedno volné místo tam připadá skoro 54 nezaměstnaných, což je třetí nejvyšší počet mezi okresy v celé zemi. Přes 20 lidí se uchází o jedno volné místo na Jihlavsku, Žďársku a na Havlíčkobrodsku. Nejlepší vyhlídky jsou na Pelhřimovsku, kde připadá na jednu volnou pracovní nabídku 16 lidí bez práce.

Před rokem byla nezaměstnanost na Vysočině ještě o něco vyšší. Na konci ledna 2010 činila míra nezaměstnanosti 11,2 procenta. Práci v kraji hledalo přes 30 200 lidí, zhruba o 450 víc než letos.

Míra nezaměstnanosti v republice byla na konci letošního ledna 9,7 procenta, zatímco v prosinci činila 9,6 procenta. Víc lidí bez práce evidovalo 70 pracovních úřadů v zemi, pokles nastal v sedmi okresech.

nezaměstnanost v kraji Vysočina.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)