S paragrafy, které platí od ledna, se sžívají ještě i zaměstnanci České správy sociálního zabezpečení.
Potvrdil to čtvrteční bezplatný seminář, který uspořádal Svaz průmyslu a dopravy ČR v jihlavském hotelu Gustav Mahler. Problém je například s kontrolami nemocných. V prvních čtrnácti dnech pracovní neschopnosti je mohou provádět i zástupci zaměstnavatele.
„Potíže jsou třeba u cizinců. Když vám Slovák uvede, že se bude zdržovat na slovenském místě bydliště, tak tam asi sotva někdo z Vysočiny pojede na kontrolu,“ vysvětlila Jitka Hejduková, ředitelka zaměstnavatelské sekce pořádajícího svazu průmyslu.
Kontroloři by se podle Hejdukové měli prokazovat průkazem. Tak by se nikdo nemusel obávat návštěvy „vykuka“, který přijde třeba s úmyslem dostat se do domácnosti a krást tam. „Firmy by měly mít v pracovním řádu dáno, kdo kontroluje,“ prohlásila Hejduková.
„Myslím si, že v naší firmě ani nebudeme provádět speciální kontroly. Budeme věřit zaměstnancům,“ poznamenala Olga Ješetová ze Zemědělského družstva Častrov na Pelhřimovsku.
Nemocenská se v prvních třech dnech pracovní neschopnosti nevyplácí žádná, pak se na ní do 14. dne nemoci podílí zaměstnavatel.
Až po této lhůtě přejde výplata dávky na správu sociálního zabezpečení. „Většina lidí si nemůže dovolit marodit, protože pak jdete se mzdou dolů.
Navíc za dnešní hospodářské situace hrozí, že člověk s absencemi přijde o práci,“ upozornila účetní z Kronospanu Jihlava Gabriela Kratochvílová.