„Je to z důvodu dlouhodobě špatné platební morálky, dluh už je příliš velký. Trpělivost města je u konce. Tento nájemník zaplatí, pak dlouho nic. Proto rada města rozhodla dát výpověď z nájmu. Běží tříměsíční výpovědní lhůta,“ popsal situaci místostarosta Pavel Janata. „Uvidíme, je možné, že krok, který používáme ojediněle, nájemce vyburcuje, aby se začal chovat zodpovědněji. Pak jsme připraveni jednat o pokračování nájmu, jestliže se situace zásadně zlepší během výpovědní lhůty,“ naznačil Janata, že radnice může být ještě vstřícná.

Jde podle jeho slov o další stupeň tlaku, aby si nájemník plnil své povinnosti.

Sucho. Ilustrační foto
V době sucha zalévají trávníky. Díky podzemním nádržím

Co je s takovými lidmi dál? „Problémy u některých nájemníků jsou trvalé. Mnohdy, pokud je nájemné pro konkrétní lidi vysoké a je možnost přestěhovat je do menšího a levnějšího městského bytu, udělá se to,“ poznamenal Janata. A někdy je řešením městská ubytovna. Nachází se v paneláku v ulici Manž. Curieových na okraji města, má 125 ubytovacích jednotek. Celkově město Třebíč vlastní 480 bytů.

„Výpověď z nájmu dostane do pěti osob ročně, řešíme takto absolutní minimum případů. Ve většině se snažíme s nájemcem dohodnout na splátkách,“ doplnila třebíčská mluvčí Irini Martakidisová.