S nápadem na jejich položení přišel Pavel Prokop z Jaroměřic. „Byli jsme se s manželkou podívat v Brně na pokládání kamenů zmizelých a napadlo nás, že by se hodilo udělat něco podobného i u nás v Jaroměřicích,“ svěřuje se milovník historie.

Začal proto pátrat v městských kronikách a spojil se i s archivářkou z Moravských Budějovic. Společně dohledali jména sedmi Židů, jejichž osudy by jinak zůstaly zapomenuty. „Určitě jich zde žilo více, ale i dalších, kteří by zahynuli v koncentračních táborech, se neví. Nebo alespoň mně se o nich nepodařilo nic zjistit,“ říká Prokop.

Nově kameny zdobí ulice Čelakovského a Tyršovu. V obou zmínění Židé bydleli. „Devětašedesátiletou paní Hoffmanovou odvedli vyvlekli v ulici Čelakovského a rodina Schallingerova žila v lihovaru, protože otec rodiny byl jeho bývalý správce,“ vysvětluje Prokop.

Zdroj: Deník/Jana Kudrhaltová

Jak připomněl jaroměřický starosta Karel Müller, při holocaustu zahynulo asi šest milionů Židů. „Byli cíleně zbavováni lidské důstojnosti, zavrženi jako psanci a použiti jako obětní beránci za všechny neduhy světa. Jejich smrt nemohla posloužit žádnému politickému nebo vojenskému cíli. Šlo o čistě iracionální nenávist,“ podotýká.

Jejich zbytečnou smrt připomínají právě kameny zmizelých neboli stolpersteiny. V překladu doslova znamenají „kameny, o které je třeba klopýtnout“. „Až o ně lidé zakopnou, alespoň si vzpomenou na občany, kteří zde také žili,“ dodává Prokop.