Členové třebíčského petičního výboru mu dnes předali další protest proti odvolání primáře Jana Kozáka a vrchní sestry. Ředitel nemocnice Petr Mayer je propustil 12. října, dvě kontrolní komise jim vytkly, že chybně vedli dokumentaci. Petici, jíž dnes hejtman převzal od mluvčí Šárky Vítkové, podepsalo přes tisíc lidí.

Rodiče dětských pacientů s peticí přijeli za hejtmanem před úterním jednáním zastupitelstva, jež se má situací v třebíčské nemocnici zabývat. "Věříme, že kraj provede revizi rozhodnutí, přáním rodičů je, aby se Jan Kozák vrátil na svůj post," řekla Vítková. O odvolání ředitele signatářům podle ní nejde. Nezvládl komunikaci, ale nejspíše je dobrý ekonom, uvedla.

Vystrčil je přesvědčen, že zastupitelstvo neovlivní personální změny v nemocnici. Radní už ředitele pokárali za špatnou komunikaci a strategii a snížili mu odměny. Kozák i vrchní sestra mohou v nemocnici pracovat dál. Současná rada na tom nic nemíní měnit, vyplývá z vyjádření hejtmana.

Jan Kozák

Personální otázky jsou podle náměstka hejtmana Pavla Hájka plně v rukách ředitele, rada kraje mu nic nemůže ukládat. "Podle nového zákoníku práce nelze primáře odvolat z funkce. Musel dostat výpověď z pracovního poměru s tím, že výpovědní lhůta mu běží do 31. prosince. Ředitel Petr Mayer s právníkem hned odvolanému primáři deklarovali, že pokud bude mít zájem, nechť setrvá na oddělení jako lékař," řekl Hájek ČTK.

Signatáři míní, že Hájek je na Třebíčsku přirozenou autoritou. Rodiče mají obavy, že se péče o malé pacienty zhorší, pokud nebude dále dětské oddělení řídit. "V petici vyjadřujeme přání rodičů, aby nám zachovali vedení našeho dětského oddělení, abychom nebyli trestáni v souvislosti s tím, co se stalo na dětském oddělení, masově ještě my ostatní. Je to protest proti výpovědi jako nepřiměřenému prostředku řešení té situace. Přáním rodičů je, aby se primář vrátil na svůj post," uvedla Vítková.

Podle ní obdobným způsobem, jako na dětském oddělení při záměně dětí, byla zdravotnická dokumentace vedena i na jiných odděleních, a zodpovědné je za to vedení nemocnice.

Třebíčští kriminalisté případ záměny novorozenců uzavřeli s tím, že trestný čin se nestal. Poměry na oddělení se ale musí zabývat znovu. Úřad pro ochranu osobních údajů předal okresnímu státnímu zastupitelství stížnost Radky Chovancové. Žena upozornila na možný únik osobních dat jejího syna, který byl letos v nemocnici kvůli podezření z otravy cizí látkou.

 

Ucelená série posledních článků v kauze vyměněných dětí