„My se o dění kolem záměny miminek dovídáme z novin či televize. Kamarádka z porodnice mi nic neřekne. Nemůže,“ prozradila zdravotní sestra z jiného oddělení.

Novináři měli včera (v pondělí) vstup na lůžkovou část dětského oddělení zakázán. „K případu se nebudeme vyjadřovat. Odejděte, prosím,“ opakovaně redaktory vyzvala rozrušená vrchní sestra Marie Bohutínská. Zamítnuta byla i žádost o rozhovor s rodiči, hospitalizovanými spolu s dětmi.

Zdravotníkům chybí diskuse

Jediný, kdo byl ochotný okomentovat atmosféru dnešních dnů, byl pediatr Jaromír Matějek. „Je tu spousta otázek, co se bude dít dál. Není diskuse. Pro zdravotníky je to mimořádná situace. Pracujeme ve stížených podmínkách, ale na sto procent. Jinak to ani nejde,“ vyjádřil se pro Deník. „S negativním postojem rodičů našich pacientů se v souvislosti se záměnou nesetkáváme, spíše s podporou. A co se týče nahrazení odborníků, kteří po odvolání primáře Kozáka zvažují svoji výpověď, je to jen názor. Ten můj je takový, že možná přijdou nějací absolventi, ale ne lékaři s desetiletou praxí,“ dodal Matějek.

Pozitivně se do budoucna dívá sanitář Václav Laška: „Taková věc by se určitě stát neměla. Až se vyřeší, bude to zde zase dobré, žádné zvláštní napětí v kolektivu necítím.“ Kvůli chybě několika lidí z personálu není třeba dívat se skrz prsty na celé oddělení. Myslí si to například maminka v čekárně ambulance Eva Denerová. „S prací dětského oddělení jsem spokojená. Záměna dětí mou důvěrou nijak neotřásla,“ vypověděla. Podobně hodnotí zdejší zaměstnance i Karel Sladký. Shodou okolností je z Jabloňova, stejně jako rodiče vyměněné Nikolky. „Dva dny zde ležela má dcera s manželkou. O pobytu by mohla hovořit spíš ona, ale domnívám se, že ke zdravotníkům nemá žádné připomínky,“ sdělil mladý tatínek, čekajíc na zbytek své rodiny.