Počet lidí s covidem opět stoupá. Pociťují to i nemocnice v Kraji Vysočina. Ty proto apelují na návštěvníky, aby v areálu nemocnic nosili respirátory typu FFP2. Ne všem je to ale po chuti. „V těchhle vedrech to fakt není nic příjemného. Špatně se mi dýchá už tak, natož s tímhle,“ odvětila Marie Švarcová na dotaz, proč v čekárně třebíčské chirurgické ambulance nemá nasazený respirátor. Vzápětí svou chybu ale napravila.

Vedle sedící Petr Matějka respirátor nasazený měl. „O opatření vím. Asi je to správné. A pokud je mi známo, všechny vnitřní prostory v nemocnici jsou klimatizované, takže se to dá udýchat,“ uvedl Matějka.

Právě v Třebíči jsou omezení asi největší. Od 26. července zcela platí zákaz návštěv v léčebnách dlouhodobě nemocných – a to jak v třebíčské nemocnici, tak i v „eldéence“ v Moravských Budějovicích. „Zákaz je platný až do odvolání. Zařizujeme se vždy podle aktuální situace. U nás je teď s covidem hospitalizovaných třináct covid pozitivních pacientů s dýchacími potížemi. Ale ve společnosti jich je samozřejmě mnohem víc. Kromě léčeben jsme proto zakázali návštěvy i na infekčním oddělení. Jinde žádáme, aby lidé nosili respirátory. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet dál,“ uvedla mluvčí nemocnice Jitka Mácová.

V Nemocnici Jihlava jsou opatření méně přísná, ale respirátor zde vyžadují. „Návštěvy to vcelku dodržují a respirátory nosí. Pokud by člověk přišel na návštěvu bez respirátoru, sestřičky ho upozorní, aby si jej nasadil,“ vysvětlila mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová, podle níž je pacientů s covidem v Jihlavě hospitalizovaných méně než v Třebíči. „Momentálně jich evidujeme deset. Na JIPce není nikdo,“ doplnila.

Jaká opatření panují v nemocnicích Kraje Vysočina k 25. červenci:
Nemocnice Třebíč: Zákaz návštěv na infekčním oddělení, od 26. července i na LDN Třebíč a LDN Moravské Budějovice. Respirátor je nutné nosit na všech odděleních.
Nemocnice Nové Město na Moravě: Všem příchozím se doporučuje nosit respirátory. Návštěva u lůžka má respirátor povinný.
Nemocnice Pelhřimov: Všem příchozím se doporučuje nosit respirátory.
Nemocnice Jihlava: Respirátor je povinný.
Nemocnice Havlíčkův Brod: Na rehabilitačním oddělení a oddělení následné péče a rehabilitace je respirátor povinný. Na odděleních infekční, plicní, ARO, interní a chirurgie JIP jsou návštěvy možné pouze po domluvě s ošetřujícím lékařem. Jinde je respirátor doporučený.

V havlíčkobrodské nemocnici leží patnáct pacientů pozitivních na covid. „I my doporučujeme návštěvám, aby nosily respirátory. Na oddělení následné péče a rehabilitace a oddělení rehabilitace respirátory vyžadujeme. Návštěvy je tam musí mít povinně, protože zejména na následné péči jsou senioři, tedy riziková kategorie,“ sdělila mluvčí nemocnice Petra Černo s tím, že na těchto odděleních je nezbytné, aby návštěva trvala jen nezbytně nutnou dobu.

Nemocnice v Novém Městě na Moravě vyžaduje respirátory v případě návštěvy u lůžka pacienta. Pelhřimovská nemocnice se zatím omezila jen na doporučení, aby lidé v budovách nemocnice měli respirátor nasazený.

Důvod, proč se opatření v jednotlivých nemocnicích liší, je potřeba hledat u vysočinských hygieniků. „Všem praktickým lékařům a pediatrům, odborným lékařům a stomatologickým ordinacím, nemocnicím a sociálním zařízením jsme minulý týden jménem ředitele krajské hygienické stanice Jana Pečinky rozeslali doporučení ohledně dalšího postupu s ohledem na zhoršující se epidemickou situaci. Nyní je zcela v kompetenci vedení jednotlivých zařízení, jak opatření zavedou,“ objasnila mluvčí hygieniků Jana Böhmová.