Začnou dva významné stavební projekty, na které věnuje státní rozpočet během tří let 37 milionů korun. Letos je v plánu investovat 10,5 milionu korun. Novinářům to v úterý řekl ředitel územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Na hradě Lipnici bude pokračovat obnova Thurnovského paláce, nádvoří a přístupové komunikace v hodnotě osmi milionů korun. Významná obnova čeká zámek v Náměšti nad Oslavou. Do roku 2018 mají být opraveny a zrestaurovány arkády, nádvoří a vstupní průčelí. Letos by se v Náměšti mělo proinvestovat 2,5 milionu korun.

Ve druhé polovině roku se bude NPÚ ucházet o finanční grant z Integrovaného regionálního operačního programu s projektem revitalizace zámku v Telči. Po rekonstrukci bude zámek přístupný celoročně. Práce budou rozvrženy do etap, pracovat se bude za provozu. Kromě současných dvou prohlídkových tras, které také projdou úpravami, by mělo v nové podobě fungovat muzeum v zámeckém areálu. Nynější pobočka Muzea Vysočiny by se měla změnit v zámecké muzeum.

Další opravy, obnovy i restaurování bude hradit NPÚ z vlastního rozpočtu. V Jaroměřicích nad Rokytnou bude zrestaurován portrét Jana Adama Questenberga hrajícího na loutnu, který představuje dobovou kopii obrazu Jana Kupeckého z přelomu 17. a 18. století. Zámek v Náměšti se dočká zrestaurování obrazu tištěného na hedvábí mědirytem s názvem Diplomová teze Václava Haugwitze z roku 1747.

Jaroslav Buček