„V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet, povolali jsme subdodavatelské firmy. Navýšené počty pracovníků jsou jak na call centru, tak i dispečinku,“ sdělila Šárka Lapáčková Beránková ze společnosti ČEZ.

Bez energie byly například obce Česká Bělá, Přibyslav, Chotěboř – Bílek, Libice nad Doubravou, Lípa, Herálec, Bezděkov nebo Květinov. Poruchy většinou způsobily popadané stromy, někde vítr způsobil i pády vodičů.

„Na Vysočině evidujeme v současné době 23 poruch na vedení vysokého napětí, které omezují asi 6500 domácností. Nejvíce je zasaženo Jihlavsko, kde je bez elektřiny asi 3000 domácností, ale problémy přetrvávají také na Pelhřimovsku a Žďársku,“ řekla po poledni Martina Slavíková ze společnosti E.ON.

Situaci na mnoha místech komplikuje podmáčený a hůře přístupný terén, navíc na Vysočině napadl sníh a na silnicích je námraza. „Na opravách v terénu usilovně pracuje na 300 našich pracovníků. Pro urychlení oprav využíváme i externí dodavatele,“ dodala Martina Slavíková.

Jaderná elektrárna Dukovany. Ilustrační foto.
Orkán provoz jaderných elektráren neomezil, energetici naopak pomáhali jinde

Spadlé stromy zastavily i provoz na trati Havlíčkův Brod – Veselí nad Lužnicí. Vlaky na traťových úsecích Přibyslav – Sázava u Žďáru a Havlíčkův Brod – Jihlava stály i dvě hodiny. Cestující ve zmiňovaných úsecích přepravovala náhradní autobusová doprava.

„V důsledku silného větru docházelo k mnoha mimořádným událostem po celé ČR. Na Vysočině byla zasažena trať Pardubice - Havlíčkův Brod v důsledku překážky na trati v podobě spadlých stromů v úseku Havlíčkův Brod - Rosochatec a v úseku Hlinsko v Čechách - Rosochatec. Trať byla uvedena zpět do provozu v 6.50,“ popsala regionální mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

Ilustrační foto
Na Jihlavsku boural autobus se čtrnácti dětmi