„Mladí orli mořští se zabili pádem z výšky. Někdo pokácel jen tento jediný strom. Agentura ochrany přírody a krajiny už podala trestní oznámení na neznámého pachatele,“ informovala psovodka Klára Hlubocká, která se společně se psy Samem a Victorym v České společnosti ornitologické věnuje potírání ptačí kriminality.

Jako největší dravec žijící v Česku nemá orel mořský v přírodě přirozeného nepřítele, ohrožuje ho pouze člověk. Pytláci používají zvláště brutální způsob usmrcení; nástrahu s nervovým jedem karbofuranem, po jehož požití zvíře umírá dlouho a bolestivě v křečích. „Od začátku ledna do konce dubna se bilance mrtvých orlů mořských vyšplhala na dvanáct. U devíti z nich už analýza prokázala otravu karbofuranem, jehož držení je v celé Evropské unii zakázané už od roku 2008,“ upozornila Hlubocká, která v terénu pátrá se psy po otrávených nástrahách a jejich obětech.

Případy otrávených zvířat se objevují napříč celou republikou. Jeden z těch nejčerstvějších zaznamenali ochránci přírody i na Třebíčsku. Usmrcený orel mořský byl nalezen u Pálovic 26. března tohoto roku. Otravu karbofuranem prokázala analýza.

I nejčerstvější případ z minulého týdne se udál prakticky na pomezí třebíčského okresu. Uhynulá mláďata orla mořského u pokáceného stromu byla nalezena v sobotu 11. května u Kostelní Myslové. Věcí se zabývá policie. „Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Za takový trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Psí jednotka

Psí jednotka České společnosti ornitologické navštěvuje preventivně důležitá místa výskytu dravců, případně místa dřívějšího trávení. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či dalších institucí, nejčastěji ale na ohlášení občanů.

Loni se počet zabitých ptáků v zemi vyšplhal na číslo 54, z toho 43 bylo dravců, orlů mořských zahynulo šest. Letos je za první čtyři měsíce zabitých ptáků 45, z toho 29 dravců, orlů mořských 12.