„Určitě se vám doneslo, že se nedávno našlo vejce napíchané karbofuranem mezi Starčí a Třebíčí. Dnes ráno 5. října se našlo za domem číslo 904 poničené vejce. Mohla to být také návnada, ale není to prověřeno laboratoří. Proto si dávejte pozor. Karbofuran je jed, který nelze léčit a je smrtelný i v malých dávkách. Stačí, aby si pes lízl. Policie byla informována.“

Krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková potvrdila, že se před měsícem policisté zabývali nálezem vejce u Starče, uvnitř kterého laboratorní testy nakonec prokázaly přítomnost karbofuranu.

„Případ nadále prověřujeme, pachatele jsme zatím neodhalili. Případem se zabývá oddělení hospodářské kriminality v Třebíči. Jiné hlášení tohoto typu jsme zatím neměli,“ nepotvrdila výrok z letáku.

Co dělat, pokud někdo objeví podezřelý předmět, jenž může odhadnout jako nebezpečnou návnadu? Ředitel krajské veterinární správy v Jihlavě Božek Vejmelka radí, aby lidé na ni nesahali, přivolali policii, která zajistí transport do laboratoře státního veterinárního ústavu na rozbor.

„Ano, karbofuran je nebezpečný jed a zvíře po pozření i malého množství záhy umírá. Už držení tohoto jedu je trestné. Asi ještě někdo má doma zbytky, které takto uplatňuje, v minulosti se to používalo v zemědělství, dnes je jed zakázaný,“ dodal Vejmelka.“