Důvodem je příprava na připojení nové kanalizace a vodovou v místě od Jejkovské brány po ulici Přerovského. „Uzavřena budou prozatím pouze parkovací místa v horní řadě,“ potvrdila mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Kdo by potřeboval něco vyřídit na náměstí, dostane možnost zaparkovat o kousek dál. „V souvislosti s rekonstrukcí Karlova náměstí řešíme také alternativní parkování. S novým vlastníkem bývalé Delvity v ulici Smila Osovského jsme se proto dohodli, že od začátku března městu pronajme parkoviště v tomto areálu,“ informoval starosta města Pavel Pacal.

Zaparkovat tam bude možné dokud práce na Karlově náměstí neskončí. „Parkování tam bude ve stejném režimu, jako na Karlově náměstí, s parkovacím automatem,“ uvedl Pacal.

Stromy jdou k zemi

V rámci revitalizace začali dělníci kácet i stromy, které rostly na spodní straně. S tímto krokem nesouhlasí mnoho místních. „Je mi z toho smutno, stromy tam byly od doby, co jsem byla malá holka. Dělaly parádu a stín. Teď je dá někdo vykácet a všude bude samý beton,“ postěžovala si Anna Dvořáková. Chybějící zeleň se nelíbí ani Zdeňce Aurerové. „V létě náměstí nikdo nekropí, je to běs, zastávky nejsou kryté, nikde není stín,“ komentovala.

Podle radnice je ale nezbytné stromy pokácet. Lidé se ani nemusí bát, že se v létě nebude kde na náměstí schovat před sluncem. „Stromy na Karlově náměstí pochází z období druhé světové války a postupně odumírají. Koncem devadesátých let byly aleje doplněny provizorní výsadbou. Od té doby byly už dvakrát redukovány, aby nepoškozovaly nemovitosti v okolí. Přesazení stromů, deformovaných vynucenými redukčními řezy, je technicky nereálné, s tímto jejich vysázení před desítkami let nepočítalo. Při revitalizaci budou všechny stromy nahrazeny a místo jejich růstu bude předem přizpůsobeno,“ vysvětlila Martakidisová.

Nová zeleň vyroste i u sochy Cyrila a Metoděje ve středu náměstí. „ V okolí sousoší budou stromy dále, aby koruny sochu nepoškozovaly,“ dodala Martakidisová.