„Turisté se nejvíce zajímají o židovské památky a jsou z toho velice nadšení. Velká návštěvnost je i z dalekého Japonska. Proto jsme se rozhodli přeložit průvodcovské texty i do japonštiny, aby si z prohlídky odnesli co nejvíce zážitků a poznatků,“ sdělila vedoucí třebíčských informačních center Petra Dolíhalová. Texty jsou dále také dostupné v češtině, angličtině a němčině. Velký počet návštěvníků je i z Holandska, Francie, Německa, Kolumbie a Thajska.


„V Třebíči jsou pro turisty nachystané dva okruhy po památkách. První zahrnuje pouze židovskou čtvrť, druhý je rozšířen o židovský hřbitov. O tyto prohlídky je velký zájem, návštěvníci si nechtěli procházet památky sami a vše hledat,“ přiblížila Dolíhalová.


Co se týče suvenýrů, nejvíce lidé kupují turistické známky, turistické deníky, vizitky, pohlednice a publikace o židovských památkách. Novinkou je drejdl, stará židovská hračka, s níž si děti hrály o židovském svátku Chanuce. Na každé z jeho čtyř stěn je nakresleno hebrejské písmeno.


Tato písmena jsou akronymem hebrejských slov (Nes Gadol Haja Šam), což v překladu znamená: „stal se tam velký zázrak“.


„K dispozici jsou dvě tyto „káči“. Jedna je malovaná a je k dostání za 200 korun v Zadní synagoze. Je opravdu krásná, když si ji vystavíte někde na poličce. Druhá je ze surového dřeva na hraní, stojí okolo 50 korun, “ řekla vedoucí informačních center.


V Třebíči jsou tři Informační centra. První je v Malovaném domě na Karlově náměstí, druhé v Zadní synagoze a třetí v bazilice svatého Prokopa.


„Turisté se nejčastěji ptají na památky v Třebíči a v okolí, na stravování a ubytování. Občas mají i kuriózní dotazy, třeba kde je možné koupit řemen na převodovku,“ směje se Petra Dolíhalová.


Největší návštěvnost třebíčských památek byla v roce 2003, kdy došlo k zapsání objektů do seznamu Unesco.

MARCELA KLOUDOVÁ