Nepříjemný vítr

Celkem jde o třicetikilmetrovou stopu, která je vhodná jak pro klasiku, tak pro bruslení. Rolba už v minulých dnech projížděla stopy i ve směru od Hotelu Ski na Vlachovice, Sklené, Fryšavu, Fryšavské hájenky, Samotín, Krátkou, Kadov, Medlov, Tři Studně a přes Vlachovice nazpět k Hotelu Ski. Upravené trasy jsou ale na některých místech díky větru a sněžení zasypány novým sněhem; budou se upravovat průběžně.

„Rolba určitě vyjede,“ uvedla v úterý dopoledne Lucie Příhodová z novoměstského informačního centra.

Na to, až se utiší vítr a přibude ještě pár dalších centimetrů sněhu, čekali na Žďársku. Tam bylo v úterý ráno na polích a loukách kolem Žďáru nad Sázavou od čtyř do čtrnácti centimetrů sněhu a necelé dva stupně pod nulou.

„Na úpravu skútrem je stále málo sněhu. K tomu, aby mohl vyjet stopu na loukách nad Pilákem je potřeba ještě minimálně pět centimetrů, ale musí padat bez větru,“ uvedl Jiří Bradáč ze žďárské firmy AB sport, která trasy pro běžkaře v okolí Žďáru nad Sázavou připravuje.

Zatím málo sněhu na to, aby vyjeli se skútrem do okolí města, mají i na Bystřicku, kde běžkařské stopy sousedí s těmi novoměstskými.

„My sice přichystaní jsme, ale sníh ne. Zatím to s úpravou tratí vypadá špatně, počasí nám nepřeje. Značené trasy jsou pravidelně monitorovány. Zatím se přišlo na to, že nám vandalové poškodili dva lyžařské rozcestníky u Domanínského rybníka a v Rovném, které musíme opravit,“ sdělil bystřický místostarosta Josef Vojta.

„Pokud ale některým nadšeným běžkařům nevadí, že ze sněhu ještě místy kouká tráva nebo hlína, budou se prozatím muset spolehnout na vlastní projetou stopu,“ dodal Vojta.