Nejvyšší ocenění nakonec získala rodina Lukáškova z Třebíče, která v průběhu roku přečetla nejvíce titulů.

„Bratr tvrdí, že ročně přečteme přes čtyři sta knih," prozradila Berenika Lukášková. „A vždy, když vidím ty obrovské tašky, co nosíme z knihovny domů, tak mu musím dát za pravdu. Někdy je toho opravdu hodně," dodala s úsměvem studentka třebíčského gymnázia.

Právě ona z celé šestičlenné rodiny čte nejvíc. „Pokud se zadaří, přečtu zhruba dvacet knížek za měsíc. Nejraději mám fantasy, ráda čtu i detektivky nebo přírodovědné knihy," pokračuje Berenika. Jako řadu dalších z mladé čtenářské generace i jí ke čtení přivedly knížky o čaroději Harrym Potterovi. Podle svých slov si čas na knihy vždy najde. „Času je vždycky málo. Většinou si chvilku čtu večer před spaním nebo když přijdu domů ze školy. Anebo si nosím knihy do školy."

Rodina Lukáškova byla oceněna hned dvakrát. Nejprve převzala cenu za nejpilnější čtenáře třebíčské knihovny a následně byla jmenována jako krajský vítěz. Organizátoři brali pro postup do krajského kola v potaz nejen počet přečtených knih za jednoroční období, ale i účast na doprovodných akcích. O celkovém vítězi nakonec rozhodl až los, přesto právě Lukáškovi četli podle statistik nejvíce.

„Za ocenění jsem samozřejmě moc ráda, protože takto můžeme nějakým způsobem reprezentovat naši rodinu, školu nebo třeba celou Třebíč. Zároveň jsem ráda, že jsem dnes viděla mnoho rodin, co rády čtou," těšilo mladou čtenářku. Nyní se může s dalšími pěti členy své rodiny chystat na republikové finále. Pokud by Lukáškovi uspěli i do třetice, sponzor ankety jim umožní nakoupit knihy v hodnotě až dvaceti tisíc korun zcela zdarma. Jak uspějí v republikové konkurenci, si Berenika netroufá odhadnout. Ví alespoň, jak si mezitím zkrátí čas. Samozřejmě četbou. „Právě jsem dočetla knihu Ztracený svět od Artura Conana Doyla a teď se chystám na titul V pasti," uzavřela Lukášková.

Městské kolo v Havlíčkově Brodě ovládli Zajíčkovi, kteří ve svém městě pravidelně navštěvují Krajskou knihovnu Vysočiny. „S prací knihovny jsem moc spokojená a vděčná za velice široké pole působnosti," řekla Hana Zajíčková, matka dvou malých a pilných čtenářek. Společně navštěvují i doprovodné programy knihovny. „Pokud je to možné, velice rádi se zúčastňujeme i jiných akcí knihovny, jako třeba cestovatelských pořadů," zmínila Hana Zajíčková. Se svými dcerami a manželem společně za uplynulý rok přečetli dvě stě pět titulů. Na krajské vítězství sice Zajíčkovi nedosáhli, přesto mohou být spokojení. „Moc si toho vážíme, protože tohle se každé rodině nepodaří. Když vidíme, že to, co děláme pro naše děti, má smysl, jsme moc rádi," těší Hanu Zajíčkovou. „Na druhou stranu je zapotřebí trochu zodpovědnosti. Ale chceme být krajské knihovně věrní i nadále," přislíbila.

Mezi okruh čtenářů přivedla své dcery díky předčítání knih. „Holkám jsem samozřejmě četla odmala, většinou před spaním. Časem jsme se vystřídaly a ony pak četly mně," smála se Zajíčková.

V současné době však platí, že dospívající generace čte málo knih. Ty nahradila moderní technika a uspěchanost doby, která dětem často brání v rozvinutí bohaté slovní zásoby. „Myslím, že děti čtou na objem dat pořád stejně," uvedla ředitelka Krajské knihovny Vysočiny, Veronika Peslerová. „Ovšem texty v dnešní době čtou převážně na internetu nebo ve vzájemných konverzacích přes telefon a počítač. Čtenost knih je bohužel nižší," dodala Peslerová.