Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejnáročnější část stavby hrází proti vodě teprve přijde

Třebíč – Práce na protipovodňových opatřeních za 130 milionů korun, probíhající v korytě řeky Jihlavy v Třebíči, naberou s jarem na intenzitě.

10.3.2011 1
SDÍLEJ:

Jak bude vypadat zeď a její okolí na Havlíčkově nábřeží v Třebíči po úpravách v korytě řeky, naznačuje nakreslená vizualizace.Foto: Povodí Moravy

Které z nich budou nejnáročnější, přiblížila Deníku mluvčí akciové společnosti Eurovia CS Iveta Štočková: „Nejnáročnější část prací čeká naše pracovníky v dubnu a květnu, kdy se bude pracovat na zdi na levém břehu podél Židovského města. Zeď je památkově chráněna UNESCO a navíc je k ní ztížený přístup.“

Na podzim byla provedena demontáž kamenných krycích kvádrů části stávající zdi na Havlíčkově nábřeží a materiál byl dle požadavku památkářů uložen k dalšímu použití. Římsové kameny budou po speciálním očištění vráceny zpět na místo.

Podle mluvčí Ivety Štočkové aktuálně na stavbě pracuje včetně strojníků kolem dvacítky lidí.

„Jakmile nám počasí dovolí a začneme provádět kamenný obklad betonových zdí a zához, bude se stav pracovníků pohybovat kolem padesáti lidí,“ uvedla mluvčí.

Právě zhotovení kamenného obkladu bylo kvůli mrazivému počasí dříve odloženo. To však podle mluvčí společnosti Eurovia CS, která je zhotovitelem stavby, nemá na postup prací žádný vliv a práce probíhají podle harmonogramu.

Pomáhá i speciální technika

Včera najížděla těžká technika od Zdislaviny ulice vjezdem u dětského hřiště do koryta řeky, Čilý stavební ruch vládne nyní na levém břehu řeky za domy ulice Zdislaviny.

Podrobnější komentář k právě probíhajícím pracím podala mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá: „Na levém břehu řeky Jihlavy podél ulice Zdislaviny probíhá armování, bednění a v případě příznivých teplot i betonáž opěrných zdí. Na Havlíčkově nábřeží zahájí dodavatel tento týden tryskovou injektáž podloží pod budoucí novou zdí.“

Ze speciální techniky, využívané při stavbě, je podle Hrdé třeba zmínit právě vrtnou soupravu pro tryskovou injektáž, kdy se za vysokého tlaku vhání z vrtu do zeminy cementová směs.

V dalších týdnech podle Hrdé zahájí stavbaři po úsecích rozebírání dosavadních nábřežních zdí s navazující výstavbou nových na Havlíčkově nábřeží. Dokončena bude rovněž betonáž zdí podél ulice Zdislaviny.

Práce skončí až příští jaro

K ukončení protipovodňových opatření v historickém jádru města Třebíče by mělo dojít na jaře příštího roku. Finance na nákladné dílo poputují z dotace ministerstva zemědělství a také z Povodí Moravy a města Třebíče.

Město Třebíč pořídí mobilní povodňové zábrany za osm milionů korun. Mimo to hodlá město Třebíč letos investovat kolem šestnácti milionů korun do rekonstrukce lávky přes řeku Jihlavu za hlavní poštou.

Protipovodňová opatření v Třebíči v číslech:

Zahájení akce v září 2010.

Ukončení akce jaro 2012.

Akce je rozdělena na čtyři etapy.

Celkové náklady 130 mil. korun.

Mobilní protipovodňová zeď spolkne 8 mil korun.

Autor: Eva Bártíková

10.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení