Jen na Štědrý den elektrárna vyrobí přibližně 48 miliónů kilowatthodin elektřiny, což odpovídá téměř třetině české spotřeby, která se každoročně o Vánocích pohybuje kolem 160 milionů kilowatthodin za den. Celoročně obě jaderné elektrárny svojí výrobou pokrývají čtyřicet procent tuzemské spotřeby.

Přibližně 90 směnových zaměstnanců provozu a blokových dozoren, 25 hasičů, pět pracovnic kuchyně, jeden lékař a členové fyzické ochrany elektrárny budou Štědrý den trávit v práci.

„I přes očekávaný klidnější vánoční provoz, zajištění bezpečnosti a provozní spolehlivosti nelze ani v tomto období oslabit. V práci tak musí být kompletní provozní personál, fungovat musí i některé servisní činnosti a samozřejmě musí plně fungovat ostraha elektrárny,“ upřesnil ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Zaměstnanci, kteří budou muset na Štědrý den do práce, se mohou těšit na tradiční české menu. Kuchaři v elektrárně pro ně připravují zelnou na kyselo a čočku a k večeři rybí polévku a smaženého kapra s bramborovým salátem. Na přilepšenou dostanou i vitamínový balíček s ovocem a nápoji.

Spotřeba elektřiny v období vánočních svátků klesá oproti běžným pracovním dnům až o 20 procent, podle vlivu počasí. Největší vliv na tento úbytek má průmysl, naopak spotřeba domácností roste. Spotřeba České republiky na Štědrý den dosahuje cca 160 GWh a na Nový rok je tato hodnota ještě o pět až deset GWh vyšší.

„Letošní Vánoce jsou pro elektrárnu Dukovany významné také tím, že již mají povolení na další dlouhodobý provozu pro všechny čtyři bloky. Od počátku provozu elektrárna vyrobila téměř 418 TWh elektrické energie, která by vystačila všem domácnostem i průmyslu v České republice na sedm let,“ doplnil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.