VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlépe v kraji třídí Březník

Třebíčsko - Březník je obec na Třebíčsku, která je již po několik let vzorem pro ostatní obce nejen v okrese, ale v celém kraji. Její obyvatelé jsou nejlepší v třídění odpadu. Potvrdilo to vyhlášení dalšího ročníku krajské soutěže My třídíme nejlépe.

13.12.2011
SDÍLEJ:

V třídění odpadu byla ve své kategorii dvakrát vyhodnocená jako nejlepší v kraji Vysočina.Foto: DENÍK/ Hana Jakubcová

„Hlavní soutěž posuzovala množství vytříděného odpadu a zároveň hodnotila zaplněnost sběrných nádob ve vztahu k objemu nádob a četnosti svozu tzv. efektivitu sledované komodity. Vedlejší soutěž sledovala poměr mezi množstvím vytříděných využitelných složek odpadu bez kovů a množstvím směsného KO za celé období soutěže. Doplňkové soutěže byly vztaženy ke zpětnému odběru elektrozařízení,“ popsal zaměření jednotlivých soutěží radní kraje pro životní prostředí Zdeněk Ryšavý. V hlavní soutěži kategorii pro obce od 501 do 2000 obyvatel, ve které bral páté místo také Opatov, zvítězil Březník před Dobronínem a Štoky. „Není to otázkou poslední doby. Ale jde o dlouhodobou práci. Snažíme se dělat osvětu v našem časopise i upozorňovat na věci, které se nepovedou,” řekl starosta Březníka Ladislav Malach.

Starostové úspěšných obcí se shodují na tom, že důležitá je především dostupnost a dostatečný počet kontejnerů.

„To se nám tady podařilo vybudovat. Bylo by mnohem těžší lidi motivovat, kdyby museli chodit přes celou vesnici,” sdělil starosta Malach.

S tím se shoduje také Ryšavý, který je zároveň starostou Okříšek. Jeho městys skončil v hlavní soutěži v kategorii pro obce od 2001 do 10000 obyvatel na čtvrtém místě z třiadvaceti a ve vedlejší soutěži brali druhé místo.V obou případech jejich umístění znamenalo nejlepší pozici v okrese.

„Rozumná dostupnost je základ. Máme vybudovanou síť čtrnácti kontejnerových míst a plánujeme přidat další. Navíc bychom rádi posílili ta místa, kde je větší koncentrace obyvatel,” popsal situaci v městysi Ryšavý.

Oba se také shodnou, že důležitý je přístup lidí. „Snažíme se dělat zajímavé akce, na kterých spolupracujeme i s naší školou. Lidé navíc vidí, že když třídí, celý systém pak lépe funguje a je to levnější,” dodal. „Zapomenout nesmím ani na své spoluobčany. Protože hlavně díky nim se pravidelně v této soutěži umisťujeme na prvním místě,“ neopomněl poděkovat starosta Březníka.

Čtvrté místo mezi největšími městy nad deset tisíc obyvatel brala Třebíč. Mezi nejmenšími vesnicemi s méně než pěti sty obyvateli do první pětky dostaly Lovčovice.

Autor: František Vondrák

13.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení