VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejdůvěryhodnější političkou je Miroslava Němcová

Žďársko – Třetina obyvatel České republiky zastává názor, že ženy – političky jsou obtížněji zkorumpovatelné než jejich mužští kolegové a že pokud by měla být hlavou státu žena, nejdůvěryhodnější je stávající předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

1.2.2012
SDÍLEJ:

Tomio Okamura a Miroslava NěmcováFoto: Deník/Libor Želinský

Nejvíce sympatií získala politička ze Žďáru nad Sázavou, a to podle průzkumu, jejž provedla a zveřejnila společnost SANEP. „Nejdůvěryhodnější političkou je podle mínění 28,9 procenta respondentů Mi᠆roslava Němcová, která si získala sympatie jak od voličů ODS a TOP 09, tak i nevoličů těchto stran. Ženy jsou pro 43,9 procenta dotázaných důvěryhodnějšími politiky než muži, opak si myslí 39,1 procenta respondentů, přičemž 46,6 procenta lidí vnímá ženy jako méně náchylné ke korupčnímu jednání,“ uvedl ředitel společnosti SANEP Oldřich Zajíc.

Názor, že ženy nemají rovný přístup do politických funkcí, sdílí 44,7 procenta dotázaných. „Ovšem 62,7 procenta respondentů jednoznačně odmítá existenci zákona, který by stanovoval takzvané genderové kvóty pro zastoupení mužů a žen v politice,“ dodal Zajíc.

„Poměrně zajímavým faktem je také to, že 31,3 procenta dotázaných by uvítalo, pokud by se novou přímo volenou hlavou státu stala žena. Doposud však v této otázce nemá jasný názor 42,1 procenta respondentů, což svědčí o tom, že pro převažující část veřejnosti jsou ve vztahu k volbě hlavy státu důležitá i jiná kritéria než výhradně pohlaví,“ doplnil ředitel Zajíc.

Deník se pokusil zmapovat, jak jsou zastoupeny ženy v komunální politice na Žďársku. Kromě starostky Žďáru nad Sázavou a zároveň senátorky Dagmar Zvěřinové (ČSSD), žádné z dalších pěti měst v okrese žena nevede a také mezi tamními zastupiteli jich příliš není. „Žen v politice sice postupně přibývá, ale ne tak rychle, jak bych si představovala,“ uvedla Zvěřinová.

„Ženy jsou kolegiálnější a korektnější, nestalo se, že by na politické scéně jedna urážela jinou, jak nezřídka vidíme u mužů – politiků. Kromě toho ženy mají díky své tradiční roli v rodině větší přehled o každodenním běžném životě,“ je přesvědčena o přínosu žen v politice starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová.„Kupříkladu jenom když jdu na nákup, okamžitě mám zpětnou vazbu, a nemusím si nechávat dělat průzkumy veřejného mínění,“ tvrdíDagmar Zvěřinová. A ženská zkorumpovatelnost? „Žena-politička se odlišuje od muže tím, že nemusí mít ob pár měsíců nové auto, ujíždí maximálně na kabelkách. Ale vážně.Žena nepotřebuje soupeřit, svůj úspěch nepoměřuje penězi, na rozdíl od muže nevidí jiného politika jako potenciálního konkurenta, ale chce s ním spolupracovat,“ dodala Zvěřinová.

Ve Žďáře je z 27 zastupitelů šest žen. Ve Velkém Meziříčí z 23 zastupitelů jsou ženy tři a v Novém Městě na Moravě v zastupitelstvu z 23 členů zasedá šest žen. V Bystřici nad Pernštejnem jde o čtyři ženy z 23 zastupitelů, ve Velké Bíteši jsou z 21členného zastupitelstva tři ženy a ve Svratce jsou mezi 15 zastupiteli čtyři dámy.

Situace je příznivější v některých menších sídlech na Žďársku, kde mívají starostky i místostarostky. Stejně tak v malých obcích, tam však obvykle jde o to, kdo se nevděčného postu neuvolněného starosty zhostí – navíc ženy disponují dobrými organizačními schopnostmi. Jako například starostka Unčína na Bystřicku Vlasta Grohová, která je zastupitelkou 17. rok, což znamená páté volební období.

„Dříve to tak úplně nebylo, ale nyní rok od roku přibývá administrativy, která je složitá, a starostu už nechce nikdo dělat, protože je to časově náročné. Teď už jsem v důchodu a vůbec si nedovedu představit, že bych jako neuvolněná ještě musela chodit do práce,“ řekla Vlasta Grohová.

„Už jsem kandidovat nechtěla, rozhodně ne na funkci starosty, ale nikdo se tam nechtěl nechat napsat, tak jsem nakonec kývla. A také bych se ráda ještě jako starostka dožila realizace protipovodňových úprav v obci, o které bojujeme dlouhá léta a letos by se už konečně měly začít dělat,“ dodala s úsměvem unčínská starostka Grohová.

Autor: Lenka Mašová

1.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení