Má-li člověk na Vysočině nějaké dlouhodobé zdravotní potíže, nelze stoprocentně počítat s tím, že bude moci docházet k odbornému lékaři přímo v daném okresním městě. „Například na Třebíčsku je velice obtížné sehnat kardiologa. Mně ho nabídli až v Moravském Krumlově, tedy v Jihomoravském kraji,“ uvedla Ludmila Mácová, která žije v jedné obci třebíčského okresu.

Pociťujete nedostatek některých specializovaných lékařů v Nemocnici Třebíč? Musíte z Třebíče dojíždět za odborných lékařem do jiného okresu? Napište nám na trebicsky@denik.cz.

V nemocnicích Vysočiny tyto obtíže připouštějí. Důvodem je nedostatek lékařů na některých odborných pracovištích. „Jistě bychom uvítali novou lékařskou sílu na radiologii, interně a ARO i rehabilitačním oddělení. Vlastně i na ortopedii. Ideálně lékaře s jistou praxí, po kmeni či atestované,“ zamyslel se náměstek pro lékařskou péči Nemocnice Třebíč Aleš Pařízek, který v tomto zařízení pracuje zároveň jako ortoped.

Vítězka soutěže Anděl mezi zdravotníky sestřička Jany Hladíková (uprostřed) z Třebíčské nemocnice. Druhé místo v soutěži Anděl mezi zdravotníky získal vrchní sestra Petr Pazour z Nemocnice Nové Město na Moravě.
Anděl mezi zdravotníky je z třebíčské nemocnice. Druhé místo má Nové Město

Jenže lidé dojíždějí za specialisty i na Vysočinu, protože ve svém okolí v jiných krajích je také nemohou sehnat. „Například za mnou jezdí lidé až z Prahy a Ostravy,“ doplnil Pařízek.

Odborné profese hledají i v havlíčkobrodské nemocnici. „U nás bychom potřebovali zejména lékaře se specializací na ORL, těch je opravdu málo. Pak se někdy stává, že pacienty s ušními, krčními a nosními potížemi musíme odkazovat na jiná pracoviště, kupříkladu do nemocnice v Jihlavě. V blízké době se v naší nemocnici omezí i provoz foniatrické ambulance, takže lidé budou možná vyhledávat například specializované soukromé ambulance v rámci Havlíčkova Brodu,“ sdělila Petra Černo, mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod.

Nicméně i v Havlíčkově Brodě jsou lékaři, za kterými se sjíždějí lidé i z jiných okresů. „Jednoznačně je to endokrinologie,“ poukázala Černo na specializované oddělení věnující se léčbě hormonálních poruch. „A pak třeba kožní lékaři,“ doplnila mluvčí havlíčkobrodské nemocnice.

Bývalá prodejna v třebíčské nemocnici je zbouraná. Stála v cestě chystanému parkovacímu domu.
Z obchodu v třebíčské nemocnici jsou ruiny, ustoupil budoucímu parkovacímu domu

Zmíněná Nemocnice Jihlava migraci pacientů příliš nepociťuje. „Nemyslím si, že by nám chyběli odborní lékaři v takové míře, že by museli naši pacienti jezdit do jiných nemocnic. Naopak za námi jezdí pacienti z jiných měst a krajů za specializovanou péčí, například kvůli chronickému hojení ran, do naší akné poradny, ale vyhledávají také naši porodnici, kam jezdí maminky třeba až z Vrchlabí,“ informovala mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová, podle níž se lidé z jiných okresů ptají také na operační výměny kloubů a čekací doby s tím spojené.

Do novoměstské nemocnice pro změnu dojíždějí pacienti z okolních krajů. „Jezdí k nám pacienti z Pardubického kraje a z Tišnovska. Jde zejména o lymfologii, urologii a ortopedii,“ nastínila mluvčí Nemocnice Nové Město na Moravě Helena Zelená Křížová.

Primář ORL Nemocnice Třebíč Jan Rottenberg (vpravo).
Třebíčská nemocnice má nového primáře na ORL. Působil i na Maltě a v Anglii

Pelhřimovská nemocnice pacienty, kteří by potřebnou péči postrádali, přímo nekonkretizovala. „Vzhledem k některým specifickým odborným potřebám pacientů může být zapotřebí, aby někteří z nich dojížděli do jiných nemocnic, kde jsou specialisté na danou oblast. To je běžná praxe ve zdravotnictví a zajišťuje, že pacienti obdrží tu nejlepší možnou péči,“ uvedla mluvčí Nemocnice Pelhřimov Alexandra Knapová.

„Naše nemocnice je ale připravena spolupracovat s ostatními zdravotnickými zařízeními a odborníky, aby zajistila optimální péči pro všechny pacienty,“ doplnila s Knapová s tím, že celkově mají v Pelhřimově odborných lékařů dostatek.