Vyhřívaná schránka se signalizací a návodem i v ukrajinštině se nachází z vnější strany třebíčské nemocnice za rohem od vrátnice. Je snadno přístupná od frekventované Bráfovy třídy.


I na Třebíčsku se v minulosti přihodilo, že žena neunesla svou situaci a dítě zabila.


„Pátraly jsme s vrchní sestrou v paměti a vylovily jsme případ asi 10 let starý. Tehdy se našlo, už nevím přesně kde, dítě v popelnici. Matkou byla jistá narkomanka,“ zavzpomínala primářka dětského oddělení Alena Holubová. Hlavní osobnost celého projektu sítě babyboxů v Česku Ludvík Hess k tomu říká: „Loni se do tuzemských babyboxů dostalo 14 dětí. Potom bylo nalezeno asi pět novorozených dětí mrtvých a několik dětí opuštěných živých. Řekl bych, že nalezené mrtvolky jsou špičkou ledovce. Těžko říct, jaká tajemství skrývají například dna českých řek.“


V třebíčské porodnici se ročně narodí okolo 1100 dětí. „Oficiálně se jich zřeknou tak dvě tři matky za rok,“ zmínila primářka Holubová
Neschovávat hlavu do písku a nabídnout rychlé řešení. O to v případě myšlenky babyboxu jde především. Žena, která umístí do schránky zdravé novorozeně, má zaručenou naprostou anonymitu, nikdo po ní nebude pátrat, na své dítě v momentu odložení ztrácí nárok.


Rozezní se signál


Jakmile je do boxu vloží, rozezní se signál na dětském oddělení třebíčské nemocnice a dalších osm zainteresovaných lidí bude opakovaně upozorněno sms zprávou v mobilu. Systém je nastaven tak, že do minuty až tří dorazí k dítěti personál nemocnice.


Miminko okamžitě projde zdravotní prohlídkou, bude naočkováno a pobude si nezbytně dlouhou dobu na zdejším novorozeneckém oddělení.


To je odhadem do pěti dnů. „S největší pravděpodobností od nás poputuje do jihlavského dětského centra, Jihlava je naší spádovou oblastí. Odtud pak buď k náhradní rodině nebo do dětského domova,“ vysvětlila primářka Holubová.


V případě, že by zdravotníci v babyboxu nalezli dítě, které by jevilo známky týrání či mělo podezřelá poranění, okamžitě by se do věci vložila policie a po matce by začala pátrat.


Co ženy vede k tak zoufalému činu, že se dítěte zbaví?


Ludvík Hess tvrdí, že důvodů je tolik, kolik je případů. Může to být kvůli tíživé ekonomické situaci, některé matky těhotenství z nejrůznějších příčin utají. Jiné jsou nevzdělané, další drogově závislé. Svou roli hraje i očekávaná ostuda či kritika rodiny, strach z rodičů. Mnohdy dítě odloží nelegální přistěhovalci. Muslimky zase nesmějí mít pohlavní styk před svatbou. A do výčtu spadají rovněž znásilněné ženy.


Vyhřívaná schránka stojí asi 250 tisíc korun. Všech 34, které dosud v Česku našly své místo, vyrobil Michal Čumpelík z Prahy.


„S Ludvíkem Hessem se známe dlouhé roky. Když mě před lety oslovil, zda bych schránku nezkusil vyrobit, nabídku jsem přijal. Zpočátku jsem se trochu inspiroval v Německu, nakonec jsem ji ale de facto od základu vymyslel sám s několika lékaři pražské nemocnice U Apolináře,“ prozradil Čumpelík.


Minuli se


Výroba trvá okolo tří týdnů. „Dosud jsem se nepotkal s žádným miminkem, které v babyboxu skončilo. I když s jedním jsem se těsně minul. Dopoledne jsem prováděl technickou kontrolu a odpoledne se tam objevilo dítě,“ prozradil výrobce.


Podle jeho slov zpočátku s Hessem předpokládali, že budou sledovat osudy odložených dětí. Nakonec ale od myšlenky upustili, protože k dnešnímu dni už je nalezenců 31. Z toho 13 chlapců a 18 děvčátek.


„Upřímně – nejlepší pro ty děti je, když najdou novou rodinu, nijak zvlášť nevyčnívají z davu. A když, tak kvůli svým schopnostem. Ne kvůli původu,“ doplnil Čumpelík.


První baby box byl v republice instalován v půli roku 2005 v Praze 9. Na Vysočině už jsou v nemocnicích v Jihlavě a Pelhřimově, zatím v nich nebylo nalezeno dítě.


Třebíčský babybox byl nainstalován z iniciativy Nadačního fondu pro odložené děti Statim, ten i zajistil sponzorské peníze. Na Třebíčsku přispěly jak místní firmy, tak některé obce.


„Jsme v polovině, mým cílem je 70 baby boxů v České republice,“ uzavřel předseda Nadačního fondu Statim Ludvík Hess.