Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebuď bílým koněm, varuje učně a studenty třebíčská poradna

Třebíč - Opět po roce se vrací odborní poradci z Občanské poradny v Třebíči mezi studenty středních škol, zejména pak mezi studenty učňovských oborů v Třebíči se vzdělávacím programem Nebuď bílým koněm.

6.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Marek Pátek

„Po zkušenostech z minulého roku, kdy byl vzdělávací program poprvé ve školách realizován a setkal se zde s kladným ohlasem nejen ze strany vyučujících, ale především studentů, se pracovníci občanské poradny rozhodli v tomto projektu pokračovat. Na základě zpětné vazby byl původní projekt rozšířen o témata, která studenty nejvíce zajímala. Jednalo se především o téma dědictví dluhů, vliv reklamy," říká ředitelka Občanské poradny v Třebíči Hana Chloupková.

Podnětem pro projekt byla praxe odborných poradců, z níž vyplynulo, že lidé bez vlastních příjmů, mezi které patří i studenti, jsou často zneužívaní k pod-pisu různých úvěrových smluv, půjček, ručení, plné moci a podobně. Vidina rychlého zisku či přívýděl-ku často přivede studenty k podepsání dokumentů, kterým často ani nerozumí, nebo jen částečně. V mnoha případech studenti ani nevědí, jaký dopad jejich neuvážený podpis může mít.

„Mladí lidé zpravidla vůbec netuší, že jedním podpisem například na plné moci, kterou dali téměř neznámé osobě, se mohou dostat do nepředstavitelných dluhů. Do nepříznivé situace se stejně tak mohou dostat i podepsáním takzvané rychlé půjčky například přes internet. Častokrát se jedná o malé půjčené částky, které pak ve finále končí exekucí," popisuje Hana Chloupková.

Interaktivní přednášky srozumitelnou formou poskytují mladým lidem infor-mace o důležitosti pečlivého uvážení svého jednání v sou-vislosti s podpisem různých dokumentů a smluv. Studenti dostanou i návod, jak postupovat v konkrétních situacích. Příklady z praxe jsou doplněny různými soutěžemi, krátkými videošoty, nechybí ani prostor pro dotazy. Studenti obdrží také letáčky s informacemi a varováním před riziky. V rámci vzdělávacího programu bude uspořádáno 15 přednášek pro 300 studentů.

Odborníci upozorňují, že bílé koně pachatelé získávají často tak, že je nalákají na pracovní příležitost. Důvěřiví lidé pod vidinou práce sdělí na dálku své osobní údaje a číslo svého bankovního účtu a mohou být zneužiti k takzvanému praní špinavých peněz.

Pracovníci poradny mají zkušenost, že rizikového chování se dopouštějí i oso-by starší, a proto v rámci prevence bude poradna působit i na širokou veřejnost prostřednictvím distribuce letáků a plakátů na veřejných místech. Projekt podpořilo město Třebíč z grantového programu určeného na prevenci kriminality.

Autor: Luděk Mahel

6.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení