Cesta oblíbená turisty a pejskaři vedoucí mezi poli, na kterých se pasou stáda srnek. Tak vypadá polňačka mezi Výčapy a Vacenovicemi na Třebíčsku. Na jednom místě, asi metr od cesty, je meliorace v podobě betonové skruže. Ta však oproti zvyklostem nevystupuje nad úroveň terénu – je s ním srovnaná do roviny. Skruž byla dříve zakrytá, v lednu však o kryt přišla, a těsně u cesty tak zela dva metry hluboká díra. Když se o toto nebezpečné místo začal zajímat Deník, rychle došlo k nápravě.

Pes Daryk už od Vánoc běhá kolem Jaroměřic nad Rokytnou. Chytit se ho nedaří.
Psí fantom z Jaroměřic nad Rokytnou je stále na útěku. Unikl i uspávací střele

Vacenovice jsou součástí Jaroměřic nad Rokytnou. Na nebezpečné místo upozornil Deník Petr Busínský z Vacenovic, který je zároveň členem zdejšího osadního výboru. „Chodí tudy lidé na procházku s dětmi či se psy. Okolo běhá hodně srnek. Dřív byla skruž zakrytá, ale pak někdo hodil ten poklop dolů. Vytáhnout se nedá,“ popsal Busínský.

Vacenovičtí si nebezpečí všimli pátého ledna. „Předtím jsme pořádali velkou předsilvestrovskou procházku. Šli jsme tudy, to bylo vše ještě v pořádku. Zdá se, že pak nějaký silák v rámci silvestrovského veselí ten poklop shodil dolů,“ poznamenal Busínský s tím, že následně výbor kontaktoval Zemědělské družstvo Výčapy, které okolní pole obhospodařuje.

Stanislav Kašpar v lokalitě Nade Vsí. Za stromy vlevo jsou pole, která podle něj nyní přicházejí o vodu.
Spor o vodu v Rudíkově. Vím, proč a kam náhle mizí, tvrdí starousedlík

To k odkryté melioraci umístilo jen malou tyčku, která však situaci nijak nevyřešila. Nutno dodat, že družstvo je velice velké a žádost osadního výboru se zřejmě nedostala k úplně kompetentním osobám.

Vacenovičtí se proto obrátili na Deník. Stalo se to třicátého ledna, další den odpoledne došlo ke schůzce redaktora s Busínským přímo na místě. Ještě ten den k večeru se Deník spojil i s družstvem ve Výčapech se žádostí o vyjádření. Zde začal celou záležitost ihned řešit družstevní agronom Pavel Šutera. „Bohužel se stává, že podobný vandalismus občas zaznamenáváme. Setkáváme se i s krádeží těch poklopů. Je mi líto, že k této situaci došlo, a ihned ji napravíme,“ prohlásil Šutera.

Martin Chyba společně s přítelkyní Dianou melou vlastní mouku pod značkou Madja.
Nechtěli jsme zrní jen prodávat,“ říkají mlynáři Martin a Diana z Výčap

Následující den, prvního února v osm hodin ráno, Šutera telefonoval redaktorovi Deníku. „Zatím jsme to zakryli alespoň provizorně. Během února dostaneme lepší stavební materiál, kterým situaci vyřešíme zcela,“ informoval agronom.

Skruž nyní zakrývá bílá deska zajištěná velkými kameny. Díky své světlosti je místo viditelné již zdálky. Proti vandalům je toto zakrytí sice nedostatečné, slušný člověk však deskou určitě manipulovat nebude. Kolemjdoucí lidé se tak nyní nemusejí obávat o své děti, místo už není nebezpečné ani pro srnky či psy. „Přinejmenším našeho pejska ona deska svou zářivostí odrazuje od toho, aby se k ní vůbec přiblížil. Srnka na ni asi také nevstoupí. Rozhodně je to velmi viditelné,“ zhodnotil výsledek Petr Busínský. „Samozřejmě budeme rádi, až to bude úplně spravené, ale i takto je to dobré. Nikdo už tam snad nespadne a nezraní se. Tímto za Vacenovice děkuji za rychlé jednání panu Šuterovi ze Zemědělského družstva Výčapy i Deníku za to, že se o celou záležitost začal zajímat,“ dodal Busínský.