I v ní došlo k neštěstí. Stalo se v prosinci 2016, kdy na následky havárie zemřeli tři místní mladíci.

Lidé se s odstupem času ptají, zda se s křižovatkou začne něco dít. Tři roky stará tragédie totiž ukázala, že nepravoúhlá odbočka z hlavní do Zvěrkovic, navíc poblíž horizontu, potřebuje zásadní revizi – rozšíření o odbočovací pruh. Doporučila to policie.

„Už se kolem toho vedou jednání a stát, kterému hlavní silnice patří, chystá přestavbu,“ reagoval zvěrkovický starosta Štěpán Bartuněk.

Po tragédii sice přibylo – jako úvodní opatření – dopravní značení „dodržuj bezpečný odstup“, u křižovatky je snížená rychlost na 70 kilometrů v hodině a logicky se v ní nesmí předjíždět. Ovšem s tím vším si podle starosty Bartuňka řada řidičů vůbec neláme hlavu. Předpisy nedodržují. „Je o strach z hlavní odbočit na Zvěrkovice. Už jsem zažil spoustu troubení, co si to vůbec dovoluji někoho brzdit, když je na velké silnici rozjetý. Je rovněž o strach na hlavní vjíždět z vedlejší od Zvěrkovic,“ přidal zkušenost.

Za dva nebo tři roky

Ředitelka jihlavského pracoviště Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Marie Tesařová uvedla, že pokud se proces přípravy nikde nezadrhne, mohla by být realizace zahájena nejdřív v roce 2021, ale spíš až v roce 2022. Nyní se zpracovává dokumentace pro stavební řízení. „Teprve po jejím dokončení může být vyhotoven geometrický plán trvalých záborů a následně zahájena majetkoprávní příprava, čili výkupy pozemků,“ doplnila ředitelka Marie Tesařová.

V počátcích přípravy se jednalo i o variantě, že by se zaslepila odbočka na Vesce, která je nedaleko zvěrkovické křižovatky na opačné straně hlavní silnice. Nápad odborníků měl řadu místních odpůrců. „Křižovatka na Vesce nedozná žádné změny,“ reagovala nyní Tesařová.

A co Blížkovice?

Asi 200 metrů od zvěrkovické křižovatky směrem k odbočce na Blížkovice se stala ještě jedna tragická nehoda. Došlo k ní v listopadu roku 2016. Osobní auto vjelo před kamion, uhořeli v něm tři lidé. Na půl kilometru hlavního tahu tak zemřelo za tři roky osm lidí.

Rovněž výjezd od Blížkovic občas připomíná ruskou ruletu, protože řidiči na této mezinárodní trase chronicky nedodržují rychlost a chovají se bezohledně. Co se týče blížkovické křižovatky, o rozšíření silnice o odbočovací pruh se hovoří už nejméně sedm let.

„Studii nechal na své náklady vytvořit městys Blížkovice. Dokument leží na brněnském pracovišti Ředitelství silnic a dálnic,“ stručně popsala situaci blížkovická starostka Šárka Ježková. Blížkovice už spadají do Jihomoravského kraje.

Tragickou havárii stále prověřují

A jak se vlastně udála dopravní nehoda 26. září, o níž už byla řeč a při které zemřeli dva muži ve věku 46 a 57 let, přičemž ten mladší měl být podle informací Deníku ze Znojemska? Policie zatím nevydala oficiální stanovisko.

„Případ stále prověřujeme, proto k průběhu nehody zatím nemůžeme sdělit podrobnosti,“ konstatovala pouze krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková.

Na rovném širokém úseku rychlostní silnice došlo ke kolizi tří aut. Dvě měla být osobní, jeden kamion. Dvě ženy skončily v nemocnicích. Ta s vážnějším zraněním v Jihlavě, ta s lehčím v Třebíči.