„Třebíč se nepotýká s výrazným poklesem návštěvnosti jako jiné destinace v České republice, například Český Krumlov nebo Praha. Nejvyšší návštěvnost tradičně zaznamenaly památky zapsané v seznamu UNESCO, tedy areál bývalého benediktinského kláštera s bazilikou svatého Prokopa a židovská čtvrť se židovským hřbitovem,“ uvedl vedoucí třebíčských turistických a informačních center Václav Prchal.

Kaple sv. Benedikta ve Svatoslavi
Ve Svatoslavi u Třebíče najdete krásnou kapli a zvonici

Velmi dobře si v počtu návštěv vedla i letošní turistická novinka, jíž je rekonstruovaný větrný mlýn na Kanciborku. Ten láká nejen svým vnějším vzhledem, jemuž vévodí velké lopatky, ale také expozicemi o dobovém bydlení či o vývoji koželužství v Třebíči. Městské kulturní středisko do mlýna navíc lákalo netradiční akcí.

„Tuto unikátní technickou památku si prohlédlo přes devět tisíc návštěvníků. V sezoně mohli turisté ochutnat v devíti třebíčských cukrárnách a kavárnách zákusek třebíčský větrník a získat volný vstup na větrný mlýn a zároveň podpořit místní podnikatele. Této možnosti využilo 1500 návštěvníků,“ sdělil Prchal.

Děti navíc mohly soutěžit ve vymýšlení jména pro kocoura, jenž je maskotem větrného mlýna. Sešlo se na pět set návrhů, přičemž nejvíce se porotě líbilo jméno „Kancimourek“.

Poslední dva roky do Třebíče míří více tuzemských turistů, zahraničních ubylo. Dorazily jich jen asi tři tisícovky. Podobný trend ale zaznamenali i jinde v republice. „Všechny památky zaznamenaly pokles návštěvníků ze zahraničí a počet organizovaných zájezdů. Celkově na Vysočině vzrůstá také počet strávených dnů, nejvyšší nárůst je právě na Třebíčsku. Zájem o Třebíč roste, z převážně jednodenní destinace se stává opakovaně navštěvované místo. Turista stráví v Třebíči v průměru dva a půl dne,“ dodal vedoucí infocenter.