„Hlavním tahákem jsou výstavy a akce zaměřené na rodiny s dětmi. Více než polovina návštěvníků přišla během prázdnin,“ řekla Marie Jirková z telčského pracoviště Národního památkového ústavu.


„Návštěvníky přitáhly hlavně výstavy hraček, pohádková představení, šerm i hrané noční prohlídky,“ doplnila Jirková.


Krysáci měli větší úspěch než v Praze


Velkou atrakcí se stala hlavně výstava s názvem Krysáci z Večerníčku v Justičním sále zámku. Neutuchající zájem malých návštěvníků o plyšové loutky krysáků a o filmové kulisy z natáčení známého Večerníčku byl pro správu zámku důvodem k prodloužení výstavy o dva měsíce až do konce září.
„Krysáci jsou jednoznačně nejúspěšnější krátkodobou výstavou na zámku,“ uvedl kastelán Bohumil Norek. Celá expozice se poprvé objevila v Praze, v Telči však má podle Norka daleko větší úspěch.


Sázka na dětské návštěvníky a školní výlety se dlouhodobě vyplácí i zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Letos byla speciálně pro děti upravená komentovaná prohlídka výstavy Sladký život zámecký, zaměřená na věci, které v minulosti zpříjemňovaly život obyvatelům zámeckých sídel. V červnu vedení zámku připravilo zvláštní program pro školní výlety dětí všech věkových kategorií. „Kromě výstavy zahrnoval i pohádkové představení a další zábavné aktivity včetně kejklířské a papírové dílny,“ podotkla Jirková.


Návštěvnost hradu Lipnice pomohly udržet hlavně kulturní akce. Vedle koncertů, historického šermu a lukostřeleckých závodů to byly hlavně historické slavnosti Lipnické hradovánky. Návštěvníky přilákalo i červnové otevření vyhlídkového ochozu na věži Samson včetně nově instalované archeologické expozice.


Lidí přišlo o padesát tisíc více než vloni


Národní památkový ústav na Vysočině spravuje pět památek - zámky v Telči, Jaroměřicích nad Rokytnou a Náměšti nad Oslavou, hrad Lipnici a kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Letos je do konce srpna navštívilo více než 154 tisíc lidí, což je téměř o čtyřiapadesát tisíc více než ve stejném období loňského roku.


Zahraničních návštěvníků byly necelé dva tisíce, což je o polovinu méně než loni. „Statistika však zahrnuje pouze turisty, kteří si zaplatili prohlídku objektu v cizím jazyce, ne ty, kteří šli s cizojazyčným textem na česky komentovanou prohlídku,“ uvedla Jirková.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)