Součástí scénáře je ukrytí personálu. Do cvičení budou zapojeni i náhodní návštěvníci Infocentra, kteří se stejně jako zaměstnanci budou muset řídit pokyny havarijního štábu a průvodců.

„Sirény ve dvacetikilometrové zóně havarijního plánování spuštěny nebudou, obyvatel obcí v regionu se tak cvičení přímo nedotkne,“ oznámil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

V průběhu druhého dne cvičení, ve čtvrtek 16. srpna, bude procvičeno monitorování radiační situace kolem elektrárny, při kterém se budou v okolí elektrárny pohybovat mobilní monitorovací jednotky.

„Cvičení se provádí pravidelně podle zákona, přestože pravděpodobnost havárie v Jaderné elektrárně Dukovany, při níž by unikly radioaktivní látky do životního prostředí, je díky bezpečnostním systémům, bezpečnému způsobu provozování a pravidelným kontrolám minimalizovaná,“ poznamenal mluvčí.

Sestry Havelkovy na nádvoří zámku Dukovany.
OBRAZEM: Sestry Havelkovy vrací čas do éry swingu

V letošním roce je plánováno celkem devět havarijních cvičení, v některých případech se jedná o tzv. tajná cvičení, při kterých není předem znám termín ani scénář.

Ve dnech 18. – 20. září proběhne v Jaderné elektrárně Dukovany a jejím okolí cvičení Safeguard Dukovany 2018. Zapojí se do něj vojáci i policisté.