VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Třebíčsku přibudou nové evropsky chráněné lokality

Třebíčsko - Nové chráněné evropsky významné lokality přibudou v letošním roce na Třebíčsku a v jeho nejbližším okolí.

3.1.2008
SDÍLEJ:

CHRÁNĚNÁ PŘÍRODA. Seznam evropsky významných lokalit se rozšiřuje o další místa. Na Třebíčsku k chráněným přírodním územím již nyní patří například lesy v okolí Rokytné. Foto: DENÍK/ Luděk Mahel

Čtyři nová území letos rozšíří seznam významných přírodních míst Natura 2000

Soustava evropsky významných lokalit, označovaná jako Natura 2000, se letos rozšíří o čtyři nová území: přírodní rezervaci Habrová seč u Nových Syrovic, přírodní památku Kozének u Lhánic, rybniční soustavu Maršovec a Čepička u Pozďatína a Údolí Jihlavy, cenné části údolí pod hrází vodního díla Dalešice u Kramolína. U dalších dvou stávajících lokalit Natury 2000, přírodní rezervace Suché skály a přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice, dojde k úpravě režimu ochrany.

„Celkově se jedná nejen o rozšíření ochrany význačných a ohrožených druhů rostlin, živočichů a přírodních stanovišť, ale i o plné zapojení do evropské sítě těchto území,“ podotkl Jan Pokorný z odboru životního prostředí Krajského úřadu kraje Vysočina.

Citlivé hospodaření vítáno

Lokality soustavy Natura 2000 nemají být pouze rezervacemi s přísnou ochranou, kde je vyloučeno hospodaření či jakýkoliv lidský zásah. Často jsou to naopak i území, kde se díky tradičnímu a citlivému hospodaření dochovala cenná společenstva nebo vzácné rostlinné a živočišné druhy.

„Takový způsob hospodaření se stává důležitým nástrojem ochrany. V lokalitách soustavy Natura 2000 jsou tedy zakázány jen takové činnosti, které mají negativní vliv na předmět ochrany,“ připomněl Pokorný.

V kraji Vysočina je vyhlášeno celkem 51 evropsky významných lokalit, včetně lokalit na územích chráněných krajinných oblastí. Na Třebíčsku je v soustavě Natura 2000 osm území a tři budovy s výskytem silně chráněných druhů netopýrů. Kromě Jedlového lesa u Rokytné (u Příštpa, Radkovic a Rozkoše) jsou to v současnosti již vyhlášená zvláště chráněná území: přírodní památka Kobylinec u Trnavy, přírodní památka Ptáčovský kopeček, přírodní památka Špilberk u Ocmanic, přírodní rezervace Suché skály u Kostníků a národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step.

Co je Natura 2000

Natura 2000 je soustava chráněných území, které vytvářejí na svém území podle jednotných principů všechny státy Evropské unie. Cílem této soustavy je zabezpečit ochranu těch druhů rostlin, živočichů a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejvíce ohrožené, vzácné či omezené svým výskytem jen na určitou oblast.

Vytvoření soustavy Natura 2000 vychází ze dvou základních evropských směrnic: Směrnice o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin a směrnice o ochraně volně žijících ptáků. Ptačí oblasti se na území kraje Vysočina nenacházejí.

Evropská komise v listopadu loňského roku rozšířila evropský seznam na území unie o 4255 nových lokalit. Jejich celková plocha v Evropské unii tak činí dnes zhruba 90 000 kilometrů čtverečných.

3.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Kováčik.

Výsledek voleb hodnotím velmi špatně, reagoval lídr komunistů na Vysočině

Pálovice.
6

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Náměšť nad Oslavou – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení