Mezi nimi byli i Radovan a Irena Kaňovští z nedalekých Myslibořic. K celému natáčení se dostali tak trochu náhodou. „Vyskočila na mě nabídka na internetu. Byla to naprosto spontánní reakce a protože nám s Radošem nechybí smysl pro akci, bylo rozhodnuto. Poslala jsem fotky a potřebné údaje a za deset minut už jsem na to zapomněla. Navíc to bylo jen několik dní od natáčení,“ poodhaluje Irena Kaňovská.

O to větší bylo jejich překvapení, když se jim produkce ozvala s nabídkou. „Jela jsem zrovna na pracovní cestu, volalo mi cizí číslo. Myslela jsem, že mi volá nějaký klient. Zvedla jsem a měla jsem co dělat, abych se pak mohla soustředit. Radoš tomu moc nevěřil, myslel si, že projdeme dalším výběrem a nic z toho nebude,“ říká s úsměvem komparzistka Irena.

Ilustrační foto.
Od Stop Shopu do centra téměř hodinu. V Třebíči kolabuje doprava

V pondělí je pak čekala kostýmní zkouška. „Probíhala naprosto typicky. Radovan byl hotový za pět minut a mě strojili tři čtvrtě hodiny. V úterý byl natáčecí den. Na place jsme byli od půl sedmé. Vše šlapalo jako hodinky, nejprve jsme zamířili do kostymérny, kde jsme se postupně proměnili v členy šlechty. Na chvilku jsme byli s Radošem od sebe, ale potom už jsme byli celou dobu „dvojička“, jak nám říkal i asistent režiséra,“ popisuje Kaňovská.

Samice nakonec vejce nevyseděla.
FOTO: Boj o hnízdo na elektrárenských komínech nakonec vyhrál sokol stěhovavý

Následovalo ostré natáčení. „Všechny naše scény byli s Marií Terezií a Františkem, kterého hraje Vojtěch Kotek. Větší trému jsem určitě měla já. Byly scény, kdy jsme toho nachodili a naběhali nejvíc z celého komparsu. Ve chvíli, kdy jsme například křížili cestu Marii Terezii a Františkovi, jsem si neustále šlapala na snad pěti kilovou róbu a už jsem se viděla před klapkou na zemi. Kdežto Radoš se odpíchl apartní hůlkou a směle vykročil vpřed,“ vykresluje samotné natáčení komparzistka Irena.

Celé natáčení pro ně bylo obrovským zážitkem. „I když jsme byli „jen“ komparz, celý tým produkce se k nám choval s úctou a velkou péčí," uznává Radovan Kaňovský. „Asistentky režie mi třiadvacetkrát nandaly a sundaly deku na ramena, aby mi nebyla zima. Celé to mělo obrovský spád a i když se scény opakovaly, nenudili jsme se. Byla to úžasná zkušenost, že jsme si mohli vyzkoušet jak náročné je herectví,“ dodává Irena Kaňovská.