VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náš odpad měl putovat do Sovětského svazu

Třebíčsko - Provoz jaderných elektráren rovná se produkce vysoce radioaktivního odpadu. Vyhořelé jaderné palivo (VJP) obsahuje přibližně 1% uranu 235, 1% plutonia a 3% štěpných produktů a aktinidů. Právě ona 3% jsou nebezpečná.

27.10.2009
SDÍLEJ:

Vyhořelé palivo z jaderných elektráren zatím končí v dukovanském meziskladu. Na definitivní uložení či přepracování si několik desítek let počká.Foto: Václav Pancer

V současné době existují technologie na zpracování vyhořelého jaderného paliva z jaderných elektráren chemickou cestou.


Vyvíjí se rovněž nové technologie známé pod pojmem ADTT, jejichž principem je převod vyhořelého jaderného paliva do formy tekutých solí, jež jsou bombardovány neutrony, a to takovým způsobem, aby byla zajištěna jak výroba energie, tak i transmutace štěpných produktů.


Technologie přepracování vyhořelého jaderného paliva nejsou bezodpadové. Zbytky z přepracování je třeba izolovat a zatavit do skla. Vzhledem k nízkým světovým cenám uranu a zatím vyšším nákladům technologie přepracování paliva je jen málo zemí, které tento způsob zvolily.
Druhou variantou zacházení s radioaktivními odpady z jaderných reaktorů je jejich definitivní uložení v trvalých úložištích.


K dnešnímu dni je tato technologie zvládnutá a bezpečnostními výpočty potvrzená. Realizována v plném rozsahu doposud nebyla, mnoho úsilí se věnuje podrobnému výzkumu a vývoji. Například ve švýcarském Grimselu jsou využity šachty bývalé hydroelektrárny vyhloubené v žulovém masívu k pokusům společnosti NAGRA.


První hlubinné úložiště na světě pro ukládání vysoce radioaktivních odpadů bylo uvedeno do provozu ve státě Nové Mexiko v USA. Slouží pro ukládání radioaktivního materiálu z vojenského programu. V České republice jsou dva hlavní potencionální producenti - Jaderná elektrárna Dukovany a Jaderná elektrárna Temelín.


Obě vyprodukují během svého provozu 3 000 až 4 000 tun VJP v závislosti na době provozu.


Původní koncepce odsunutí radioaktivního materiálu do bývalého Sovětského svazu k přepracování a uložení ztratila na významu, a proto bylo v průběhu několika let rozhodnuto, že nejvýhodnější bude postavit mezisklady v jaderných elektrárnách. Toto však není definitivní dlouhodobé řešení.

27.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pavel Kováčik.

Výsledek voleb hodnotím velmi špatně, reagoval lídr komunistů na Vysočině

Pálovice.
6

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Náměšť nad Oslavou – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení