„Možností, jak prostor využít, je nespočet. S objektem je každopádně nutné něco dělat, stížnosti občanů jsou stále častější. I vzhledem k právě probíhajícím opravám náměstí tento stav není vyhovující." Tak popsala jeden z objektů ve Žďáře nad Sázavou starostka města Dagmar Zvěřinová (ČSSD). Jde o bývalý hotel Bílý lev. Budova v centru Žďáru již dlouhé roky chátrá a hyzdí okolí.

Změnit to ale není snadné. Objekt už měl v posledních letech několik majitelů, ale ani jeden nedokázal budovu využít. Zasvé vzaly i plány současného majitele společnosti VHS Bohemia. Firma plánovala demolici, budova ale chátrá dál. „Nepodařilo se nám totiž získat na záměr evropskou dotaci," podotkl Petr Kučera, předseda představenstva VHS Bohemia. Ta po plánovaném zbourání bývalého hotelu chtěla na místě postavit novou budovu, ve které by fungoval takzvaný podnikatelský inkubátor. Další osud tehdejší žďárské budovy je i nadále nejasný.

To platí rovněž v případě bývalé prodejny Hypernova v třebíčské čtvrti Horka-Domky. Společnost Ahold prodejnu uzavřela v roce 2008 a od té doby budova bývalého hypermarketu chátrá. „Objekt je v tuto chvíli k prodeji," odpověděla mluvčí Aholdu Judita Urbánková na dotaz Deníku, jaká je budoucnost této stavby. Ta je však k prodeji už šest let a všichni dosavadní zájemci nakonec o koupi ztratili zájem.

Opačným případem je osud bývalého továrního areálu v třebíčské části Borovina. Tam se postupně daří objekty přestavovat a dávat do užívání. Aktuálně v místě vzniká budoucí zázemí třebíčského domova dětí a mládeže.

Armáda po sobě zanechala kasárny

Na kupce a nového majitele čeká i další z brownfieldů na Vysočině, a to areál Nová kasárna Pístov na jižním území města Jihlavy. Areál o rozloze přibližně osmi hektarů s několika budovami by měl jít do dražby příští týden ve středu. Je ale otázkou, jak bude tento počin úspěšný. Jihlava jako majitel někdejšího vojenského areálu totiž pro tento brownfield hledá využití a nového majitele už zhruba jedno desetiletí.

Podle některých dřívějších návrhů nebo nápadů mohla v uvedených bývalých kasárnách vzniknout třeba věznice nebo vysokoškolské koleje. Docela vážně se také uvažovalo o vybudování autodromu. „Proti tomu tehdy protestovali majitelé chat z nedalekého Okrouhlíku," poukázal na těžkosti okolo možného využití areálu náměstek jihlavského primátora František Zelníček (ČSSD).

Magistrát se teď pokouší objekt znovu prodat, protože náklady na jeho alespoň základní nezbytnou údržbu stojí radnici miliony korun ročně. „Součástí nabídky jsou pozemky i budovy, například přízemí strážnice s věznicí, podsklepená jídelna a kuchyně mužstva, čtyřpodlažní ubytovací objekty a dva přízemní objekty ošetřovny a umývárny mužstva," popsal areál vedoucí majetkového odboru magistrátu Petr Štěpán.

Dražba se uskuteční tuto středu. Jde o druhý pokus prodeje. Loni se město bez úspěchu pokusilo kasárna prodat obálkovou metodou. Do včerejška ale ještě nebyla na radnici žádná oficiální nabídka doručena. Nový majitel bude muset bývalé kasárny využívat v souladu s územním plánem města. To znamená, že v místě by mohla vzniknout například průmyslová zóna pro lehčí průmysl.

Problém, co s opuštěnými kasárnami, řeší také v Havlíčkově Brodě. Tamní radnici se již dříve podařilo zbavit se břímě v podobě komplexu na Čechovce. Soukromá společnost tam totiž postavila nové obytné domy. Brodský městský úřad je však i nadále majitelem části bývalých kasáren v Humpolecké ulici. Zájem možných investorů však nebyl valný. Městský úřad proto přišel s plánem nevyužívané bývalé vojenské objekty zbourat, a pozemky tak případným zájemcům nabídnout jako celistvější prostor. Demolice objektů proběhly loni a zdá se, že nabízené pozemky někdo zakoupí. „Zájem již projevila zahraniční firma, která by v Havlíčkově Brodě chtěla postavit výrobní závod," uvedl starosta města Jan Tecl (ODS). Práci by v podniku pak mohlo najít přibližně padesát lidí.

Hlavu si lámou také na venkově

Brownfieldy však nejsou problémem pouze měst. Dokumentovat to lze na stavu zemědělské usedlosti v Pavlově u Pelhřimova. Statek dříve patřil Václavu Donátovi, významnému prvorepublikovému politikovi. „Syn pana Donáta ale statek prodal rakouské firmě. Ta působí spíš jako pronajímatel objektu," poukázal na neutěšený stav areálu pavlovský starosta Miroslav Podhorský (nezávislý).

Opuštěná zemědělská usedlost totiž stále chátrá a obec s tím nemůže nic moc udělat. Jak bude areál vypadat a k čemu bude sloužit, závisí, stejně jako u jiných brownfieldů, na majiteli.

Palčivým problémem však bývá to, že noví vlastníci takových objektů například nejeví příliš intenzivní snahu cokoliv s danými stavbami dělat. Ty pak chátrají a okolí dál hyzdí.