Ten po dvaceti letech loni ukončil svou vojenskou kariéru. „Armádě má ale stále co nabídnout. Jelikož splňuje všechny podmínky nutné k výkonu vojenského letce, využil nabídku pokračovat v létání coby příslušník aktivní zálohy 22. základny vrtulníkového letectva. To mu dává možnost si nadále udržovat kvalifikaci,“ uvedla mluvčí základny Štěpánka Tříletá.

Truxa vystudoval Univerzitu obrany v Brně. Zde se mu splnil klukovský sen stát se pilotem. „Letadla mě fascinovala už od dětství. Za svou profesionální kariéru mám nalétáno dva tisíce letových hodin, a to na typech Z-142, Mi-2, Mi-17, EN-480 Enstrom a Mi-171. I z toho důvodu jsem přistoupil na možnost být členem aktivních záloh a jsem připraven být kdykoli nasazen pro potřeby Armády České republiky,“ sdělil major.

Halahoj Třebíčský půlmaraton 2022.
Běželi jste čarodějnický půlmaraton v Třebíči? Najděte se na fotografiích

Podle mluvčí základny je jeho případ v podmínkách české armády unikátní. „Zařazení majora Truxy jako prvního pilota v aktivní záloze u vrtulníkové základny je ideální pro ověření funkčnosti leteckého výcviku aktivních záloh ve větším měřítku,“ doplnila Tříletá.