Že je nutné sokolovnu z roku 1925 zrekonstruovat, na tom se zastupitelé shodli už dříve. Do úvěru se ale některým nechtělo. Opoziční zastupitelé se nechali slyšet, že pro něj ruku nezvednou. Náměšť nad Oslavou teprve nedávno splatila vysoký stomilionový úvěr z minulých let, kvůli vysokým splátkám městu nezbývaly peníze na jiné větší investice. To teď podle radních nehrozí. Město má díky příznivé ekonomické situaci v zemi vyšší daňové příjmy a bude-li ročně splácet pět milionů korun bance, může si desetiletý úvěr dovolit. „Rozpočet města to neohrožuje. V současné době na to město má,“ prohlásil místostarosta Jan Kotačka.

Sokolovna je prakticky jediným místem ve městě, kde lze celoročně pořádat kulturní a společenské akce. Kulturní středisko sice využívá i zámeckou jízdárnu, ale jen v létě. „Je velmi těžce využitelná v zimním období. Navíc je vhodná hlavně na akce velkého rozsahu,“ vysvětil starosta Vladimír Měrka.

Přestavbu sokolovny v Náměšti nad Oslavou řeší už několik let. V roce 2014 ji město převzalo do svého majetku. Právě proto, aby mohlo zaplatit opravu budovy. Město se na tom shodlo s Tělovýchovnou jednotou Sokol. Následně radní a zastupitelé zvažovali, zda dát budově zcela novou a moderní podobu, nebo s úctou k historickému dědictví předků sokolovnu zrekonstruovat.

Zvítězila druhá varianta. Budova dostane původní podobu. Včetně obloukových oken a vstupních dveří se schodištěm. Schodiště před sokolovnu kdysi bývalo, v 70. letech minulého století je ale nahradila nepříliš vzhledná čelní přístavba. Ta teď zmizí. Novou přístavbu dostane budova v zadní části, budou v ní sklady a technické zázemí.

„Jde o dost podstatné změny. Projekt splňuje naše zadání - zvyšuje se kapacita sokolovny a je pamatováno na zázemí. Budova bude polyfunkční, když bude akce v předsálí, nebude muset být otevřena celá budova,“ popsal starosta Vladimír Měrka.

Halina Pawlovská
Únor v Třebíči: Soutěž amatérských kapel i koncerty profesionálů

Sokolovna se změní na společenské, kulturní a sportovní centrum. Architekti navrhli novou podobu víceúčelového sálu a přísálí včetně stolů a židlí. Ve vstupní části bude občerstvení a šatny, toalety architekti přemístili do podzemního patra. Tam bude místo i pro klubovnu a takzvané peklo, bar využívaný při plesech. „Naším cílem bylo vytvořit reprezentační objekt pro Náměšť, který bude možné využívat jak kulturně, tak sportovně,“ řekla architekta Eva Chvátalová ze společnosti Technico Opava.

Podzemní patro je nyní ve špatném stavu kvůli vlhkosti. Právě nové hydroizolace na celé budově tlačí odhadované náklady vzhůru. Stavba samotná vychází na 45 milionů, několik dalších milionů spolknou venkovní zemní práce, nové přípojky a úprava okolního terénu. Celkové výdaje včetně vybavení jsou odhadovány na 60 milionů korun. Úvěr si město vezme do výše 50 milionů korun, zbytek půjde z rozpočtu města. Úvěr bude na deset let. Zastupitelé dali svolení k výběru banky. Kolik si město nakonec půjčí, bude jasné až po výběrovém řízení na dodavatele stavby. Nejnižší cenová nabídka by hlavním kritériem být neměla. „Doporučujeme vybírat firmu ne podle nabídnuté nejnižší ceny, ale spíše podle referencí,“ řekl šéf finančního výboru zastupitelstva Jaroslav Fiala.

Stavba by mohla být zahájena v polovině letošního roku. „Nejdříve jsme chtěli stavět na etapy, ale upustili jsme od toho. Doba výstavby bude 1,5 roku,“ doplnil starosta Měrka.