Návštěvníci mohou prožít divadelní prohlídky s názvem Stoletá osmnáctka, které se inspirovaly i tématem první republiky.
„O humor a zábavu nebude během letošní Hradozámecké noci nouze. Divadelní prohlídky vychýlí naše představy o seriózní prvorepublikové atmosféře,“ prozrazuje kastelán zámku Marek Buš.

Prohlídky začínají v každou celou hodinu od 18.00 do 22.00 a trvají přibližně 50 minut. S ohledem na omezenou kapacitu je doporučeno provést rezervaci na telefonu 568 620 319 nebo na adrese namest@npu.cz. Vstupné pro dospělého je 100 korun, děti a senioři platí 60 korun a rodinné vstupné je za 240 korun.

K Hradozámecké noci se připojí i zámek v Telči, hrady Orlík nad Humpolcem a Roštejn a kostel sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou. Návštěvníci se mohou těšit na kostýmované prohlídky zšeřelými interiéry, hudební vystoupení, tvořivé dílny i ohňové překvapení.

Kdo by se chtěl vydat za hranice kraje, doporučujeme návštěvu zámku Dačice, který nabízí noční prohlídky překrásnými reprezentačními a soukromými pokoji rodu Dalbergů bez průvodce a ohňovou show na nádvoří. „Letos nově si návštěvníci mohou projít i zámecké sklepy, kde bude navíc k vidění malá výstavka starých zámeckých fotografií. Atmosféru sklepních prostor umocní nasvícení četnými svíčkami,“ popsala kastelánka Kristýna Dvořáková.

Brány zámku se návštěvníkům otevřou ve 20.00 hodin a zavřou s úderem půlnoci. Ohňová show začne ve 22.00 hodin.

Pořadatelem Hradozámecké noci je od roku 2010 Národní památkový ústavem. Akce, která představuje tradiční vyvrcholení návštěvnické sezony na památkách, se koná vždy poslední srpnový víkend, v noci ze soboty na neděli. Jejím cílem je představit památky doslova v jiném světle, v netradiční době a se speciálním programem.