Pluk nejprve působil v Čáslavi a do Náměště se přesunul po vybudování nového letiště 14. ledna 1960. „Náměšť se svými občany netušila, že se za deset let rozroste ze tří na pět tisíc obyvatel," vzpomněl starosta Náměště Vladimír Měrka.

V průběhu let prošel pluk řadou změn a reorganizací. Současná 22. základna vrtul-níkového letectva vznikla na zdejším letišti na konci roku 2013.

Ale starosta také připomněl, že nechybělo mnoho a žádné výročí by se dnes v Náměšti neslavilo: „V roce 2003 čelní představitelé Ministerstva obrany ČR nám oznámili, že letecká základna bude v listopadu ukončena. Ale došlo k tomu, že se za vás veřejnost postavila. A boj za zachování základny jsme společnými silami vyhráli."

Díky tomu mohl včera na náměšťském náměstí zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR generálmajor Petr Mikulenka tamní nastoupené vojáky chválit. „Vaše základna bez nadsázky patří k tomu nejlepšímu nejenom u nás, ale i v zahraničí," řekl Mikulenka.

Příležitost prohlédnout si náměšťskou základnu mají lidé na dnešním dnu otevřených dveří. Brány základny se pro veřejnost otevřou v osm hodin ráno. Návštěvníci se mohou těšit na letecká vystoupení Czech Flying Legends a Knight of the Sky, ukázku letecké a pozemní techniky Armády ČR i vyhlídkové lety.